- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Otice
Ministerstvo zemědělství ... více - 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Hukvaldy
Ministerstvo zemědělství ... více - 27. únor 2025:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2025
... více
SZIF vydává rozhodnutí za zhruba 304 milionů korun
Státní zemědělský intervenční fond dnes začal vydávat rozhodnutí týkající se pěti podpor v souladu s harmonogramem podle Společné zemědělské politiky. V rámci Podpory příjmů vázaných na produkci (CIS) jde o škrobové brambory, Zeleninu s velmi vysokou pracností, Zeleninu s vysokou pracností, Ovoce s vysokou pracností a Ovoce s velmi vysokou pracností. Fond má na tato opatření celkově připraveno bezmála 304 milionů korun.
Podporu příjmu brambor určených pro výrobu škrobu je možné získat, pokud je zemědělec pěstuje alespoň na jednom hektaru. Dalšími podmínkami jsou použití uznané sadby, a to nejméně v množství 2 tuny na hektar, dodávka brambor výrobci škrobu v objemu, který odpovídá v průměru 6 tunám škrobu na hektar a být v evidenci zemědělské půdy LPIS, kdy musí mít žadatel evidovánu zemědělskou půdu s kulturou standardní orná půda nejméně od data podání žádosti do 31. října příslušného kalendářního roku. Fond v tomto případě eviduje 254 žádostí, přičemž na toto opatření má alokováno 75,6 milionu korun.
Podpora příjmu vázaná na produkci zeleniny s velmi vysokou pracností je určena prvovýrobcům, kteří pěstují vybrané druhy košťálové, kořenové, plodové, cibulové, listové a stonkové zeleniny na standardní orné půdě, popř. na kultuře s víceletými produkčními plodinami – chřestu, reveně a křenu selského víceletého. K přiznání dotace je nutné dodržet požadavky minimálního výsevu nebo výsadby daného zeleninového druhu na 1 hektar, hmotnosti tisíce semen a minimální vegetační doby od výsadby nebo výsevu. Počet žádostí je 350. Alokace je 105,36 milionu korun.
Více než 16,3 milionu korun má Fond připraveno na podporu příjmu vázanou na produkci zeleniny s vysokou pracností. Žádat o ni mohou zemědělci, kteří pěstují vybrané druhy luskové, plodové a listové zeleniny na standardní orné půdě. Dotaci je možné získat pouze při dodržení požadavku minimálního výsevu nebo výsadby daného zeleninového druhu na 1 hektar, hmotnosti tisíce semen a minimální vegetační doby od výsevu nebo výsadby a v případě kukuřice cukrové a hrachu zahradního je nutné dodržet minimální objem vlastní produkce na 1 hektar. O dotaci si požádalo 129 zemědělců.
Podpora příjmu vázaná na produkci ovoce s velmi vysokou pracností cílí na zemědělce, kteří se věnují produkci ovocných druhů s velmi vysokou pracností (jabloň, hrušeň, meruňka a třešeň). Souvisí s tím revitalizace sadů vzniklých před rokem 2000. Jedná se o postupnou obnovu sadu a zvýšení počtu produkce schopných jedinců. O dotaci si žádá 288 žadatelů, SZIF má na opatření připraveno 76,18 milionu korun.
Pátým opatřením je CIS ovoce s vysokou pracností. Žádost si v tomto případě podalo 297 žadatelů, přičemž Fond připravil k vyplacení zhruba 30 milionů korun. Opatření pomáhá těm, kteří se věnují produkci švestek, broskví, višní, rybízů černého, červeného a bílého, malin, jahod, angreštu a brusinek. Součástí podpory je i revitalizace sadů vzniklých před rokem 2000, čili postupná obnova a zvýšení počtu produkce schopných jedinců.
Harmonogram administrace JŽ je průběžně aktualizován na základě aktuálního stavu implementace administrace jednotlivých podpor. O zásadních změnách v harmonogramu budeme žadatele neprodleně informovat. Aktuální verzi naleznete zde: Harmonogram předpokládané administrace JŽ 2024–2025.
Kontakt
Mgr. Eva Češpiva
tisková mluvčí
E: press@szif.gov.cz
Pro editory:
Státní zemědělský intervenční fond (Fond) je akreditovanou platební agenturou pro provádění opatření Společné zemědělské politiky financovaných z Evropského zemědělského záručního fondu, Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova a Evropského námořního a rybářského fondu. Je zprostředkovatelem finanční podpory z Evropské unie a národních zdrojů. V současné době Fond administruje režimy podpor 1. a 2. pilíře Společné zemědělské politiky a Národní dotace. Konkrétně se jedná o přímé platby, tržní opatření a Rozvoj venkova. Fond rovněž administruje národní značky kvality potravin Klasa a Regionální potravina. V současnosti má sedm regionálních odborů a dalších 65 lokalizovaných pracovišť, která poskytují služby žadatelům přímo v místě jejich působení.
Více informací naleznete na szif.gov.cz.