- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
SZIF začal vydávat rozhodnutí týkající se pětice opatření
Státní zemědělský intervenční fond začal v souladu s harmonogramem vydávat rozhodnutí na Podpory příjmu vázané na produkci/chov (CIS). První rozhodnutí se týkají dojnic, telat masného typu, cukrové řepy a chmele. Zároveň odstartovalo vydávání rozhodnutí na Platbu pro malé zemědělce. V součtu se jedná o opatření ve výši 2,4 mld korun.
V rámci Podpory příjmu vázané na chov krávy s tržní produkcí mléka (CIS dojnice) bude rozděleno mezi 1680 žadatelů více než 1,24 miliardy. Vztahuje se na dojnice, které má žadatel registrované na svém hospodářství k 31. březnu roku podání žádosti. Žadatel navíc musí vykázat veškerou užívanou zemědělskou půdu a celoročně dodržovat podmínky dopadů na životní prostředí.
Opatření Podpora příjmu vázaná na chov telete masného typu (CIS masná telata) je určeno chovatelům masných telat narozených na hospodářství žadatele. Podmínkou je včasné nahlášení telat do systému Ústřední evidence, v opačném případě zvíře není způsobilé pro platbu. Matkou telete, na které byla požadována zvláštní podpora, musí být kráva chovaná v systému bez tržní produkce mléka. Současně otcem telete musí být býk masného plemene skotu evidovaný v Ústředním registru plemeníků. Mezi 6 351 žadatelů se rozdělí přibližně 601 milionů korun.
Opatření Podpora příjmu vázaná na produkci cukrové řepy (CIS cukrová řepa) má podpořit zemědělce, kteří pěstují cukrovou řepu za účelem zpracování na cukr nebo kvasný líh, přičemž cukrovou řepu je nutné pěstovat na minimální ploše 1 hektar s minimálním výsevem 0,8 výsevní jednotky na hektar. Zároveň musí být v evidenci zemědělské půdy LPIS na žadatele evidována zemědělská půda s kulturou standardní orná půda nejméně od data podání žádosti do 31. srpna příslušného kalendářního roku. V případě tohoto dotačního titulu si 988 žadatelů rozdělí 401 milionů korun.
Opatření Podpora příjmu vázaná na produkci chmele (CIS chmel) má za cíl pomoci zemědělcům pěstujícím chmel na minimální výměře 1 hektar zemědělské půdy s kulturou chmelnice. Současně musí být chmelnice evidována na žadatele v evidenci zemědělské půdy LPIS a v evidenci chmelnic, a to od data podání žádosti do 31. srpna příslušného kalendářního roku. Mezi 117 žadatelů poputuje takřka 76 milionů korun.
Od 3. prosince Fond rovněž vydává rozhodnutí na opatření Platba pro malé zemědělce. Vyplaceno bude téměř 89 milionů 4 707 žadatelům. Dotační titul má za cíl podpořit a stabilizovat malé zemědělce s výměrou do 10 ha půdy. Při žádosti na dotaci pro malé zemědělce může být pro žadatele výhodné částečné zjednodušení žádosti, například některé podmínky je třeba plnit až nad 10 ha. Jedná se zároveň o spojení více plateb (jejich součet) v rámci jediné žádosti. Důležité je však i to, že dotace je vyplácena jen na 4 ha. Je tedy na žadateli, aby posoudil, zda žádat klasicky na jednotlivé dotační tituly přímých plateb, nebo jednodušeji, ale s omezeními přes Platbu pro malé zemědělce.
Rozhodnutí jsou vydávána v termínu dle Harmonogramu předpokládané administrace Jednotné žádosti (JŽ) 2024–2025. Harmonogram je průběžně aktualizován na základě aktuálního stavu implementace administrace jednotlivých podpor. O zásadních změnách v harmonogramu budeme žadatele neprodleně informovat, přičemž aktuální verze je k dispozici zde: Harmonogram předpokládané administrace JŽ 2024–2025. Pokud má žadatel k vydávání rozhodnutí doplňující dotazy, může se obrátit telefonicky na Infolinku SZIF +420 222 871 871, případně prostřednictvím e-mailu na info@szif.cz.
Kontakt: Eva Češpiva, tisková mluvčí
E: press@szif.gov.cz
Pro editory:
Státní zemědělský intervenční fond (Fond) je akreditovanou platební agenturou pro provádění opatření Společné zemědělské politiky financovaných z Evropského zemědělského záručního fondu, Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova a Evropského námořního a rybářského fondu. Je zprostředkovatelem finanční podpory z Evropské unie a národních zdrojů. V současné době Fond administruje režimy podpor 1. a 2. pilíře Společné zemědělské politiky a Národní dotace. Konkrétně se jedná o přímé platby, tržní opatření a Rozvoj venkova. Fond rovněž administruje národní značky kvality potravin Klasa a Regionální potravina. V současnosti má sedm regionálních odborů a dalších 65 lokalizovaných pracovišť, která poskytují služby žadatelům přímo v místě jejich působení.
Více informací naleznete na szif.gov.cz.