Renata Šarjaková, 1. listopad 2024
Kontrola osevního sledu v LPIS

V LPIS byl zveřejněn nástroj pro kontrolu osevního sledu, zda DPB splňuje jedno z možných protierozních opatření v rámci standardu DZES5. Osevní sled bude možné využít pro splnění podmínek DZES 5 od hospodářského roku 2026, tedy bude se vztahovat i na kontrolu ozimů zasetých na podzim 2025. (více informací po prokliku nadpisu novinky)


 

Kontrolu osevního sledu spustíte na záložce Dotace, podzáložce Jednotná žádost pomocí tlačítka Kontrola osevního sledu.

Obrázek 1

V novém okně se otevře přehled DPB, jejich celková erozní ohroženost (SEO, MEO-VR, MEO-NR, NEO), výměra a informace o ekologii. Kliknutím na tlačítko Kontrola osevního sledu v pravém horním rohu se načtou deklarované plochy plodin z jednotných žádostí. U každého řádku je provedeno vyhodnocení 6 let zpětně (aktuální rok a 5 předchozích let).

Obrázek 2

Kontrola osevního sledu funguje na těchto principech:

  1. Pro každou dílčí plochu se vezme v úvahu kombinace erozní ohroženosti odvozené z podkladové vrstvy erozní ohroženosti platné od hospodářského roku 2026 a pěstované plodiny. Pokud plodina nevyžaduje na daném pozemku protierozní opatření, je uvedeno vyhodnocení NEVYŽÁDÁNO. Např. erozní ohroženost SEO a vojtěška setá; erozní ohroženost MEO-NR a řepka ozimá.
  2. V případě, že je protierozní opaření vyžadováno vyhodnotí se, zda na dané ploše je splněn 33%, resp. 50% podíl pěstovaných zlepšujících plodin v historii.
  3. U pozemků v režimu EZ se umožňuje i vyhodnotit dvouleté období, namísto šestiletého.
  4. Procentuální podíl se vypočítává jako poměr sumy výměr zlepšujících plodin v šestileté (dvouleté) historii sledovaného pozemku vůči šestinásobku (dvojnásobku) výměry tohoto pozemku. Tj. pokud se pozemek neměnil v průběhu 6 let, pak v případě, že dva roky na něm byla pěstována zlepšující plodina, pak podíl činí právě 33 %.
  5. Pokud v žádosti byla uvedena zlepšující plodina v podsevu vstupuje do vyhodnocení tato plodina.

Jestliže na příslušném pozemku kontrola končí vyhodnocením NESPLNĚNO, pak je nutné pro příslušný pozemek hledat jiné protierozní opatření z nabídky půdoochranných technologií.

Při plánování osevů pro hospodářský rok 2026 (včetně ozimů zasetých na podzim 2025) je nezbytné vzít v úvahu, že za dva roky se posune sledované období. Zlepšující plodiny z JŽ 2019 a 2020 nebudou zohledňovány, místo nich budou zohledněny nové plodiny z roku 2025 a 2026.

V záhlaví tabulky s výsledky kontroly osevního sledu je možná filtrace podle různých parametrů (plodina, erozní ohroženost, výsledek kontroly atd.). Např. vyfiltrovat si DPB, na kterých osevní sled není splněn a na kterých by bylo nutné použít jinou technologii.

Obrázek 3

Předpokládá se, že tato funkcionalita kontroly osevního sledu bude doplněna:

  1.  na zákresy VEP (vnitřní erozní pozemek) – tj. bude možné rozdělit virtuálně do budoucna DPB na VEPy, na nich uvést plodinu pro hospodářské roky do budoucna a systém napočte předpokládané splnění/nesplnění v kombinaci s již známou historií osevu z jednotné žádosti. Bude možné zadat plodiny na dva hospodářské roky dopředu, aktuálně tedy i na hospodářské roky 2025 a 2026.
  2. na zemědělské parcely – fungovat bude obdobně jako na VEPech.

Hodnocení => průměr 297
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář