- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
SZIF začal vydávat rozhodnutí o zálohách
Fond se po roční pauze, způsobené náročným přechodem na novou Společnou zemědělskou politiku, v letošním roce vrací k vyplácení záloh. Předpokládáme, že částka vyplacená formou zálohy dosáhne zhruba 9,5 miliardy korun.
Výplaty záloh se týkají opatření BISS (Základní podpora příjmu pro udržitelnost), DRP (Doplňková redistributivní podpora příjmu pro udržitelnost), Mladý zemědělec 2024+, Mladý zemědělec dobíhající, CIS cukrová řepa, CIS chmel, CIS bílkovinné plodiny, CIS dojnice, CIS telata masného typu a CIS bahnice/kozy.
Rozhodnutí jsou vydávána v termínu dle Harmonogramu předpokládané administrace Jednotné žádosti (JŽ) 2024–2025. V případě záloh se jedná o rozmezí od 21. října až 29. listopadu 2024. Záloha pak bude vyplacena na základě vydaného rozhodnutí o záloze bez ohledu na nabytí právní moci.
Harmonogram administrace JŽ je průběžně aktualizován na základě aktuálního stavu implementace administrace jednotlivých podpor. O zásadních změnách v harmonogramu budeme žadatele neprodleně informovat, přičemž aktuální verze je k dispozici zde: Harmonogram předpokládané administrace JŽ 2024–2025.
Proces administrace záloh
Na začátku procesu administrace žádostí byla provedena kontrola úplnosti a správnosti podané žádosti (doložení příloh pro CIS cukrová řepa a Mladý zemědělec 2024+) a kontrola stavu Evidence zemědělského podnikatele a dále kontrola plnění podmínky Aktivního zemědělce.
Pokud žadatel nesplnil podmínku Evidence zemědělského podnikatele a podmínku Aktivního zemědělce, není možné vyplatit zálohu na žádné opatření.
Pokud se u žadatele vyskytne blokační chyba u jednotlivých opatření, případně nesplní podmínku doložení přílohy pro opatření CIS – cukrová řepa nebo Mladý zemědělec 2024+, pak nebude poskytnuta záloha právě na toto opatření. Na ostatní opatření záloha poskytnuta bude. Každé opatření, kterého se týká záloha, musí dále projít předběžnou administrativní kontrolou. Pokud předběžná kontrola odhalí chyby, bude žadateli zasláno sdělení o předběžné kontrole spolu s výčtem chyb, které žadatel může zhojit změnovou žádostí nebo dodatečnými důkazy.
Znovu chceme připomenout, že žadatel může reagovat na zaslané sdělení o předběžné kontrole podáním změnové žádosti ve lhůtě do 15 dnů. Pokud tak žadatel neučiní, tak na změnové žádosti podané po tomto termínu nebude brán zřetel.
Po dokončení procesu předběžné kontroly a případně po administraci změnové žádosti bude spuštěn výpočet zálohy pro jednotlivá opatření a následně bude vydáno rozhodnutí o záloze.
Pokud má žadatel k zálohám či k vydávání rozhodnutí o nich doplňující dotazy, může se obrátit telefonicky na Infolinku SZIF +420 222 871 871, případně prostřednictvím e-mailu na info@szif.cz.
Kontakt
Eva Češpiva
tisková mluvčí
E: press@szif.cz
M: +420 727 822 308
Pro editory:
Státní zemědělský intervenční fond (Fond) je akreditovanou platební agenturou pro provádění opatření Společné zemědělské politiky financovaných z Evropského zemědělského záručního fondu, Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova a Evropského námořního a rybářského fondu. Je
zprostředkovatelem finanční podpory z Evropské unie a národních zdrojů. V současné době Fond administruje režimy podpor 1. a 2. pilíře Společné zemědělské politiky a Národní dotace. Konkrétně se jedná o přímé platby, tržní opatření a Rozvoj venkova. Fond rovněž administruje národní značky kvality potravin Klasa a Regionální potravina. V současnosti má sedm regionálních odborů a dalších 65 lokalizovaných pracovišť, která poskytují služby žadatelům přímo v místě jejich působení.
Více informací naleznete na www.szif.cz.