- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Novela nařízení vlády č. 73/2023 Sb., o stanovení pravidel podmíněnosti plateb zemědělcům
Nový právní předpis účinný od 1. července 2024, část dnem 1. ledna 2025, část dnem 1. července 2025 a část dnem 1. ledna 2026
Ve Sbírce zákonů bylo publikováno nařízení vlády č. 185/2024 Sb., kterým se mění nařízení vlády č. 73/2023 Sb., o stanovení pravidel podmíněnosti plateb zemědělcům, ve znění nařízení vlády č. 62/2024 Sb., a některá další související nařízení vlády.
Důvodem přijetí novely nařízení vlády č. 73/2023 Sb., je zejména implementace nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2024/1468 z 14. 5. 2024, kterým se mění nařízení (EU) 2021/2115 a (EU) 2021/2116, pokud jde o standardy dobrého zemědělského a environmentálního stavu, schémata pro klima, životní prostředí a dobré životní podmínky zvířat, změnu strategických plánů SZP, přezkum strategických plánů SZP a osvobození od kontrol a sankcí.
Cílem tohoto nového nařízení Evropské unie je snížení administrativní a byrokratické zátěže pro zemědělce. Jde o reakci orgánů EU na nedávné celoevropské zemědělské protesty, na zhoršující se klimatické podmínky, na přetrvávající problémy v zemědělském agrárním obchodu vyvolané ruskou invazí na Ukrajinu a rovněž na bezprecedentní vysoký nárůst cen zemědělských vstupů.
Hlavním cílem novely nařízení vlády č. 73/2023 Sb., je tak zejména úprava, resp. rozšíření výjimek a odložení účinnosti u standardu:
- obhospodařování půdy způsobem, který snižuje riziko degradace půdy a eroze, včetně zohlednění sklonu svahu,
- minimální pokryv půdy pro zamezení vzniku holé půdy v nejcitlivějších obdobích,
- omezení plochy jedné plodiny a
- minimální podíl výměry zemědělské plochy vyhrazený pro neprodukční plochy.
Přijatá právní úprava zejména zjednoduší pravidla hospodaření pro většinu zemědělců, sníží jejich administrativní zátěž a podpoří konkurenceschopnost, a to zejména následujícími opatřeními:
- odložení účinnosti a poskytnutí delší doby na změnu v hospodaření v souvislosti s novými pravidly standardu DZES 5 (obhospodařování půdy způsobem, který snižuje riziko degradace půdy a eroze, včetně zohlednění sklonu svahu),
- zrušení standardu DZES 8A (minimální podíl výměry zemědělské plochy vyhrazený pro neprodukční plochy), čímž dojde ke zjednodušení pravidel hospodaření pro většinu zemědělců a snížení jejich administrativní zátěže,
- na ploše, která by měla být vyčleněna pro neprodukční plochy, budou zemědělci moci podle své volby pěstovat plodiny dle svého výrobního zaměření a konkrétních potřeb.