Postup importu
Žadatel o dotaci si vytvoří soubor v níže uvedeném formátu na svém lokálním disku a po přihlášení do předtiskové aplikace provede v rámci dostupné funkcionality jeho import.
Do žádosti se vyplňuje hlavní plodina, která bude na pozemku v období 1.6.-x.x (tj. v době předtisku ještě nemusí být). V případě, že tam bud kombinace např. s podsevem, tak krycí plodina bude hlavní tehdy, pokud se bude sklízet na zrno, pokud v mléčné zralosti, pak hlavní je ta z podsevu.
V rámci předtiskové aplikace se osevní postup dopřesní včetně podsevu.
Formát souboru
- Bude se jednat o textový soubor ve formátu CSV.
- Oddělovač jednotlivých hodnot je středník ;.
- Volitelná textová položka název plodinu je nutno uzavřít do uvozovek ".
- Formátování řádků musí ve windows formátu. Tj. ukončeno CR+LF.
- Kódování souboru musí být UTF8 - pokud je použita diakritika.
- Soubor nesmí obsahovat nebezpečné znaky - např. lomené závorky, aj.
Jednotlivé údaje k DPB (jednotlivé řádky souboru)
- Identifikace DPB – čtverec – povinný údaj,
- Identifikace DPB – zkrácený kód – povinný údaj,
- výměra plodiny – povinný údaj (oddělovač desetinných míst je čárka),
- ID plodiny,
- textový název plodiny,
- ID produktu.
V souboru musí být uvedeno ID plodiny nebo název plodiny. Pokud jsou uvedena oba údaje tak systém primárně pracuje s ID plodiny a název plodiny ignoruje. Pokud je vložen pouze název plodiny tak systém tento vhodnocuje bez rozlišení velikosti písma a ignoruje i rozdíly v diakritice.
ID produktu se textově neuvádí.
Číselník plodin
Číselník plodin je farmářům k dispozici prostřednictvím webové služby LPI_GPL02A nebo je možné využít Číselník plodin (https://eagri.cz/public/app/lpisext/lpis/ng/plodiny-plpis/). V aplikaci je možné provést export do formátu XLSX.
Aktuálně číselník obsahuje 417 záznamů a případné návrhy na modifikaci či doplnění číselníku směřujte na helpdesk MZe - helpdesk@mze.cz.
Produkt
Číselník produktů poskytuje MZe v rámci aplikace Data ke stažení, kde je možné číselník stáhnout ve formátu XML nebo XLSX. Číselník produktů vrací i webová služba EH_CISPRO01A.
Ukázka souboru
Vyplněny všechny sloupce (sloupec plodiny je ignorován):
680-0970;6002/3;0,34;1;"brambor" 680-0970;6003/2;0,66;1;"brambor";7
Vyplěno pouze ID plodiny:
680-0970;6002/3;0,34;1; 680-0970;6003/2;0,66;1;7
Je-li na jednom DPB pěstováno více plodin, DPB musí být uveden s každou plodinou na samostatném řádku.
Vytvoření souboru
MZe předpokládá, že vytvoření souboru bude záležitostí odborných SW, které farmáři využívají a nebude nutné provádět případné ruční zásahy.
Pokud žadatel nedisponuje odborným SW a nechce provádět ruční editaci osevního postupu je možné vytvořit základ soubor z registru LPIS.
Postup tvorby importního souboru a následného importu se skládá ze 4 kroků:
- Stáhněte z LPIS základ Excelu – přehled užívaných DPB.
- Stáhněte si číselník plodin, abyste doplnili ID plodiny.
- Stáhněte si číselník produktů, abyste doplnili ID produktu.
- Vytvořte vlastní osevní postup.
- Nahrání souboru do předtiskové aplikace.
V LPISu pro farmáře je na přehledu účinných DPB možnost provést export do XLS. XLS soubor obsahuje v prvních 3 sloupcích potřebné údaje a postačí dopsat ID plodiny nebo její název.
ad 1) Stažení XLS s přehledem DPB z LPIS
Na základním přehledu DPB je k dispozici ikona XLS pro export DPB.
Ad 2) Stažení číselníku plodin
Číselník plodin si stáhnete z aplikace Data ke stažení na eagri.cz.
Číselník bude ještě rozšířen o další plodiny (např. úhor.).
Ad 3) Vlastní vytvoření osevního postupu
Postup ukazuje následující obrázek. Několik metodických poznámek:
- Do postupu uvádíme hlavní plodinu sezóny - v případě pěstování krycí plodiny s podsevem (např. oves s podsevem jetele) rozhoduje, zda se krycí plodina sklidí v mléčné zralosti nebo na zrno. Pokud je krycí plodina sklizena na zrno, je hlavní plodinou pro žádost právě ta krycí plodina, v případě její sklizně v mléčné zralosti je hlavní plodinou plodina v podsevu.
- Do postupu neuvádíme meziplodiny
- Do postupu dáváme i ty plodiny, které v době tvorby postupu na poli nejsou, ale budou zasety na počátku května (např. kukuřice)
- Pozor plodina id = 0 –„Bez plodiny“ není úhor, ale nedefinovaná plodina. Plodina úhor bez porostu/s porostem má vlastní identifikátor ID.
Je třeba zajistit, aby v kódu DPB byly uvedeny případné nuly na začátku. V závislosti na verzi a nastavení Excelu může být zapotřebí před uložením souboru převést kódy DPB začínající nulou na text (tj. nastavit formát buňky na „text“), aby se při uložení neprovedla transformace kódů do čísla a nezmizely nuly na začátku. Pokud bude v CSV souboru např. místo kódu 0703 číslo 703, příslušný DPB nebude při importu plodin v předtiskové aplikaci nalezen.
Následující obrázek ukazuje, jak se bude Váš vytvořený soubor s osevním postupem importovat do tvorby předtisku Jednotné žádosti.