- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Chovatelé získají 800 milionů na Welfare
Mezi 913 chovatelů hospodářských zvířat Fond rozdělí více než 800 milionů korun na zlepšení životních podmínek dojeného skotu a prasat. Cílem opatření Dobré životní podmínky zvířat je naplnění jejich přirozených potřeb.
„Podpora cílí například na zvětšení lehacího prostoru dojnic pro snížení stresu, na zlepšení ustájení aplikováním dezinsekčních prostředků a úpravu podestýlky. Pro suchostojné krávy pak na zajištění přístupu do výběhu. V rámci chovu prasat jde o desinfekci prostor poroden prasnic a kontrolu spárků prasnic po odstavu nebo o zvětšení plochy pro odstavená selata,“ říká Pavla Štěchová, vedoucí Oddělení metodiky vybraných opatření PRV a SOT s vínem.
Welfare zvířat představuje stav, kdy zvíře žije v souladu s prostředím, je fyzicky a psychicky zdatné a nestrádá. Podmínky takové životní pohody se týkají jak chovu hospodářských zvířat, tak i těch domácích, laboratorních či divokých (např. chovaných v zoo a cirkusech). Otázky vhodného zacházení se zvířaty řeší nařízení Evropské unie v národní legislativy. V ČR jde o zákon č. 359/2012 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, doplněný vyhláškami, např. č. 464/2009 Sb., o minimálních standardech pro ochranu hospodářských zvířat.
Hospodářská zvířata musí žadatelé chovat takovým způsobem, aby nedocházelo k jejich týrání nebo usmrcování nepovoleným způsobem (§ 2, 4 a 5 zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání). Tuto podmínku rozšiřují vyjmenované požadavky pro chov v nařízení vlády č. 74/2015 Sb. (příloha č. 8).
O podporu mohl žádat zemědělec chovající ke dni podání žádosti min. 5 velkých dobytčích jednotek (VDJ) dojnic, resp. minimálně 3 VDJ prasat evidovaných v ústřední evidenci. Chovatelé o podporu z Programu rozvoje venkova (PRV) žádali prostřednictvím Jednotné žádosti 2021.
Výpočet plateb pro podpořené oblasti je uveden v Příručce pro žadatele 2021 na webových stránkách https://www.szif.cz/cs/prime-platby.
Pro urychlení výplat se žadatelé mohou vzdát práva na odvolání přes Portál farmáře v části Ostatní podání. Případně formulářem Prohlášení o vzdání se práva na odvolání na webových stránkách www.szif.cz/cs/jednotna-zadost v sekci Ke stažení ve složce Jednotná žádost.
SZIF zasílá rozhodnutí o poskytnutí dotace primárně do datových schránek, nebo na účet Portálu farmáře. Pokud jimi žadatel nedisponuje, doručí mu rozhodnutí pošta. Informace pro obnovu
přístupu do Portálu farmáře SZIF/eAgri jsou na https://www.szif.cz/cs/faq.
Pro případné dotazy je k dispozici infolinka SZIF na telefonním čísle 222 871 871 nebo e-mailu info@szif.cz.
Miroslav Bína
tiskový mluvčí
e-mail: press@szif.cz
Kontakt: Oddělení tiskové SZIF, tel.: +420 733 696 550, e-mail: press@szif.cz
mobil: +420 733 696 550