- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Zatravnění orné půdy, odtokových drah a ochrana ptactva budou podpořeny 130 milióny
Částka ve výši 8 milionů korun pak směřuje 44 žadatelům na ochranu čejky chocholaté. Zemědělci o tyto neprojektové podpory z Programu rozvoje venkova (PRV) zažádali prostřednictvím Jednotné žádosti 2021.
Uvedené dotační tituly patří do skupiny Agroenvironmentálně-klimatických opatření (AEKO) a navazujících závazků (NAEKO), jsou vypláceny na ha zatravněného dílu půdního bloku. „Finanční podpora na zatravňování orné půdy přispívá k přeměně ornice na travní porost v oblastech ohrožených erozí, v oblastech zranitelných dusičnany, v ochranných pásmech vodních zdrojů, a také podél vodních útvarů. Přeměna následně zpomaluje povrchový odtok vody z půdy, zvyšuje její zadržování a snižuje riziko eroze,“ říká Jan Borský, vedoucí Oddělení metodiky environmentálních podpor.
K převodu orné půdy na travní porost směřuje také opatření zaměřené na dráhy soustředěného odtoku definované v registru půdy LPIS. „Cílem je opět snížení rizika eroze a splachů orné půdy do vod. Zatravňování je prováděno speciální osevní smění, která zajišťuje porost odolný proti odtoku přívalových srážek,“ dodává Jan Borský.
Dotace na podporu populace čejky chocholaté a dalšího ptactva vázáného na ornou půdu v zemědělské krajině umožňuje chránit jejich přirozená hnízdiště v období vyvádění mláďat. Výpočet sazeb pro podpořené oblasti je uveden v Příručce pro žadatele 2021 umístěné na webových stránkách https://www.szif.cz/cs/prime-platby.
Pro urychlení výplat se žadatelé mohou vzdát práva na odvolání přes Portál farmáře v části Ostatní podání. Případně formulářem Prohlášení o vzdání se práva na odvolání na webových stránkách www.szif.cz/cs/jednotna-zadost v sekci Ke stažení ve složce Jednotná žádost.
SZIF zasílá rozhodnutí o poskytnutí dotace primárně do datových schránek, nebo na Portál farmáře. Pokud žadatel nemá datovou schránku, ani přístup k účtu na Portálu farmáře, doručí mu rozhodnutí pošta. Informace pro obnovu přístupu do Portálu farmáře SZIF/eAgri jsou na https://www.szif.cz/cs/faq. Pro případné dotazy je k dispozici infolinka SZIF na telefonním čísle 222 871 871 nebo e-mailu info@szif.cz.
Miroslav Bína
tiskový mluvčí
e-mail: press@szif.cz
mobil: +420 733 696 550
Kontakt: Oddělení tiskové SZIF, tel.: +420 733 696 550, e-mail: press@szif.cz
Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) je akreditovanou platební agenturou pro provádění opatření Společné zemědělské politiky financovaných z Evropského zemědělského záručního fondu, Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova a Evropského námořního a rybářského fondu. Je zprostředkovatelem finanční podpory z Evropské unie a národních zdrojů. V současné době SZIF administruje režimy podpor 1. a 2. pilíře Společné zemědělské politiky a Národní dotace. Konkrétně se jedná o přímé platby, tržní opatření a Program rozvoje venkova. SZIF rovněž administruje národní značky kvalitních potravin KLASA a Regionální potravina. SZIF má v současné době 7 regionálních odborů a dalších 65 lokalizovaných pracovišť, která poskytují služby žadatelům přímo v místě jejich působení.