Zemědělci zasažení tornádem v červnu letošního roku už dostali celkem půlmiliardovou zálohu od SZIF z programu Tornádo. Nejvíc peněz šlo na přírodní katastrofou těžce poničené Břeclavsko, kam platební agentura zaslala téměř 400 milionů korun. Zemědělský resort poskytuje poškozeným zemědělcům, potravinářům a výrobcům krmiv zatím 80% zálohu za zničené budovy, stroje, zvířata, pěstované plodiny a zásoby.
„Zálohy směřujeme co nejrychleji k těm, kteří utrpěli při tornádu škody na polích, sadech, zemědělském vybavení nebo hospodářských zvířatech. Odškodňujeme například zemědělce z jižní Moravy, kteří přišli o sady a vinice. Podporu poskytujeme i zemědělcům z Ústecka, kterým živelní pohroma poničila chmelnice. Kompenzujeme škody na halách, sklenících, nosných konstrukcích, mechanizaci i technologiích. Chceme nahradit až plnou výši ztrát,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.
Doklady prokazující nárok na celou 100% dotaci budou žadatelé moci podávat od 1. října 2021 do 30. září 2022 prostřednictvím Portálu farmáře. Budou tak mít dostatek času na obnovu, pořízení nebo výstavbu poničených budov a zařízení. Na základě dokladů prokazujících nárok na dotaci provede SZIF zúčtování a žadatel obdrží rozhodnutí o doplatku nebo s ním bude zahájeno vratkové řízení. Na odškodné byla částka 1,5 miliardy korun, zájem poškozených dosáhl do výše přes 600 milionů korun.
Pomoc poskytují aktivně i Lesy ČR (LČR). Podnik nabídl buď dřevo na nové krovy, nebo sto tisíc korun a také palivové dřevo. LČR vyplatily 34,1 milionů korun, doručily na pily 1 700 m3 kulatiny a žadatelům 800 m3 palivového dřeva. Aktuálně se pomoci lidem postiženým tornádem věnují zaměstnanci Lesního závodu Židlochovice. Žádosti vyřizují neprodleně po přijetí a s poškozenými komunikují o případném dodání doplňujících podkladů. Žádosti je možné podávat do konce letošního roku, postup je zveřejněný na podnikovém webu LČR.
Vojtěch Bílý
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství