- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Příjem Jednotných žádostí se prodlužuje o měsíc do 15. června. Rozhodl o tom ministr zemědělství Miroslav Toman
Ministr zemědělství Miroslav Toman prodloužil termín příjmu tzv. Jednotných žádostí až do 15. června 2020. Žadatelé tak získají více času na přípravu příslušných žádostí a zajištění podkladů v současné omezené krizové situaci. Na základě Jednotných žádostí se zemědělcům vyplácejí hlavní zemědělské dotace, ročně tak získají více než 30 miliard korun.
Díky legislativní výjimce bude moci Ministerstvo zemědělství posunout termín pro příjem žádostí u řady plateb poskytovaných z evropských fondů. Zejména jde o přímé platby, jako jsou SAPS, greening, platbu pro mladé zemědělce či podporu citlivých sektorů, dále plošné platby Programu rozvoje venkova (PRV), tedy například podpora ANC, Agroenvironmentálně-klimatická opatření a Ekologické zemědělství, a platby na zvířata - podpora pro opatření Dobré životní podmínky zvířat.
V rámci Jednotné žádosti se vyplácejí hlavní zemědělské dotace. Mezi zemědělce se tak rozdělí více než 30 miliard korun ročně, většina peněz je z EU. Příjem žádostí začne podobně jako v předchozím roce v první polovině dubna. Konkrétní datum bude ještě upřesněno a zveřejněno na stránkách Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). Posun termínu do 15. června se bude týkat také podávání žádostí o zařazení do pětiletých, resp. dvouletých navazujících závazků pro Agroenvironmentálně – klimatické opatření a opatření Ekologické zemědělství. Dále žádostí na platby na zalesňování zemědělské půdy či plošná lesnická opatření PRV. Celkem musí být v krátkém mezidobí novelizováno 16 právních předpisů – nařízení vlády, která stanovují podmínky pro výše zmíněné platby. Prodloužení termínu ukončení z původního termínu 15. května na 15. června poskytne žadatelům čas pro přípravu příslušných žádostí a zajištění potřebných podkladů v současné krizové situaci.
Výplata dotací v rámci Jednotné žádosti za rok 2019 není ohrožena. Loni obdržel SZIF od zemědělců 30 798 Jednotných žádostí. To odpovídá v souhrnu za všechny platby a opatření
159 025 žádostí o dotaci v objemu zhruba 32,2 mld. Kč. K dnešnímu dni bylo vydáno již 153 925 rozhodnutí v souhrnné částce zhruba 30,3 mld. Kč. Z toho bylo zemědělcům proplaceno 129 727 žádostí v celkové výši zhruba 28,1 mld. Kč.
V porovnání s rokem 2018, kdy bylo podáno v souhrnu za všechny dotační tituly celkem 156 882 žádostí o dotaci, bylo za srovnatelné období předchozího roku vydáno 150 942 rozhodnutí, tzn. nárůst v letošním roce o téměř dvě procenta. U vyplacených žádostí, kterých bylo za srovnatelné období předchozího roku vydáno 127 034, činí nárůst 2,11 %. Celková vyplacená částka je vyšší o zhruba 635,3 milionu Kč.
Vojtěch Bílý
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství