Renata Šarjaková, 2. prosinec 2019
SZIF začíná vyplácet doplatek k Jednotné platbě na plochu
Od 22. října vyplácí Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) 70% zálohu na nejrozšířenější zemědělskou dotaci – SAPS a k dnešnímu dni už bylo mezi zemědělce rozděleno přes 7,4 miliardy korun. Nyní začala platební agentura žadatelům posílat doplatky.

O Jednotnou platbu na plochu neboli SAPS je každoročně velký zájem. Letos si o ni požádalo přes třicet tisíc zemědělců na přibližně 3,5 milionu hektarů. Jedná se o nejrozšířenější zemědělskou dotaci, proto se ze všech dotačních titulů, o které se žádá prostřednictvím tzv. Jednotné žádosti, vyplácí každoročně jako první. Zemědělcům je platba posílána nadvakrát. Nejprve jako 70% záloha, následně jako doplatek. Letošní sazba je 3 394,11 korun na hektar.


Od 22. října SZIF vydává rozhodnutí o platbě a zároveň žadatelům vyplácí 70% zálohu. K dnešnímu dni bylo vydáno 94 % rozhodnutí a zemědělci dostali přes 7,4 miliardy korun. Od 2. prosince přichází na řadu doplatky, v tomto případě je však nutné vyčkat na nabytí právní moci rozhodnutí, což je 15denní lhůta od data převzetí rozhodnutí. U většiny žadatelů k nabytí právní moci už došlo. Ti žadatelé, jejichž rozhodnutí do 2. prosince nenabylo právní moci, mohou pro urychlení výplat doplatků využít vzdání se práva na odvolání. Tento krok lze udělat hned, jakmile žadatel rozhodnutí obdrží, platbu tím uspíší. Formulář „Prohlášení o vzdání se práva odvolání“ je k dispozici na webových stránkách www.szif.cz / JEDNOTNÁ ŽÁDOST, v sekci „Ke stažení“, ve složce Jednotná žádost.


Tento formulář lze podat jedním z následujících způsobů:
1. prostřednictvím Portálu farmáře
2. přes datovou schránku
3. osobně na místně příslušném regionálním pracovišti SZIF
4. poštou
5. e-mailem, ale pouze s uznávaným elektronickým podpisem.


Žadatelům je pro případné dotazy k dispozici infolinka SZIF na telefonním čísle 222 871 871 nebo e-mailu info@szif.cz.
Státní zemědělský intervenční fond je akreditovanou platební agenturou pro provádění opatření Společné zemědělské politiky a Společné rybářské politiky financovaných z Evropského zemědělského záručního fondu, Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova a Evropského námořního a rybářského fondu. Je zprostředkovatelem finanční podpory z Evropské unie a národních zdrojů. V současné době SZIF administruje režimy podpor 1. a 2. pilíře Společné zemědělské politiky. Konkrétně se jedná o přímé platby, tržní opatření a Program rozvoje venkova. SZIF je dále zprostředkujícím subjektem v Operačním programu Rybářství a v národních dotacích, zajišťuje také propagaci značek kvalitních potravin KLASA, Regionální potravina a BIO.


Hodnocení => průměr 023
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář