- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Ve druhé etapě sucha 2018 přijal SZIF přes 3 600 žádostí
První byla zaměřena na krmné plodiny, druhá na tržní plodiny, produkci v okrasných a ovocných školkách a sadební materiál lesních dřevin v lesních školkách. Příjem žádostí na druhou etapu skončil 8. února 2019. Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), který žádosti administruje, jich přijal 3 619, celkem si pěstitelé požádali o téměř 1,3 miliardy korun.
Na podzim loňského roku probíhal příjem žádostí na krmné plodiny. Žádost si podalo 9,6 tisíce pěstitelů na celkovou částku 961 milionů korun.
Začátkem letošního roku startovala druhá fáze, kdy mohli pěstitelé od 16. do 25. ledna 2019 žádat na následující plodiny: Pšenice jarní, ječmen jarní, kukuřice na zrno, oves, cukrová řepa, brambory, mák, slunečnice, chmel, vybrané druhy zeleniny a dále na produkci okrasných a ovocných školek. Příjem žádostí na sadební materiál lesních dřevin v lesních školkách byl prodloužen do 8. února 2019.
V rámci druhé etapy sucha 2018 SZIF obdržel 3 619 žádostí na celkovou částku téměř 1,3 miliardy korun. Na sucho 2018 jsou pro obě fáze celkem připraveny 2 miliardy korun.
Stejně jako u předchozího příjmu žádostí bude probíhat dvousazbové odškodnění:
a) při poškození plodin v rozsahu větším než 30 %, max. však 50 %, je sazba ve výši do 10 % celkových nákladů, které měli žadatelé s jejich pěstováním
b) při poškození v rozsahu nad 50 % je sazba ve výši do 20 % celkových nákladů, které měli žadatelé s jejich pěstováním
V současné době probíhá evidence žádostí do systému a jejich kontrola. Počínaje tímto týdnem je začínají posuzovat škodní komise. Snahou SZIF bude po kontrolách a šetřeních ze strany škodních komisí průběžně předávat žádosti na Ministerstvo zemědělství (MZe) v co nejkratších termínech. Ministerstvo poté začne vydávat rozhodnutí a dotace vyplácet.
Žádosti první etapy sucha 2018 rovněž vyplácí MZe.
V případě dotazů se žadatelé mohou obrátit na infolinku SZIF prostřednictvím telefonní čísla: 222 871 871 nebo e-mailu: info@szif.cz.
Vladimíra Nováková
tisková mluvčí SZIF
Státní zemědělský intervenční fond je akreditovanou platební agenturou pro provádění opatření Společné zemědělské politiky a Společné rybářské politiky financovaných z Evropského zemědělského záručního fondu, Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova a Evropského námořního a rybářského fondu. Je zprostředkovatelem finanční podpory z Evropské unie a národních zdrojů. V současné době SZIF administruje režimy podpor 1. a 2. pilíře Společné zemědělské politiky. Konkrétně se jedná o přímé platby, tržní opatření a Program rozvoje venkova. SZIF rovněž administruje značky kvalitních potravin KLASA, Regionální potravina a BIO.