- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
SZIF přijal téměř 9 600 žádostí na sucho
Státní zemědělský intervenční fond (SZIF), který žádosti administruje, jich přijal téměř 9,6 tisíce. Celkem si pěstitelé krmných plodin požádali o 955 milionů korun. Příjem žádostí na sucho 2018 pro další poškozené plodiny bude pokračovat začátkem příštího roku.
Horké léto potrápilo naše zemědělce také letos. Výplaty žádostí za škody způsobené suchem v loňském roce jsou již vyplaceny a už se administrují ty letošní. Také na sucho 2018 zajistilo Ministerstvo zemědělství pomoc zemědělcům a realizuje zmírnění škod. V první fázi probíhal příjem žádostí na kompenzaci škod u krmných plodin, začátkem příštího roku se budou podávat žádosti na další poškozené zemědělské plodiny a sadební materiál lesních dřevin. O termínech příjmu žádostí budeme zemědělce včas informovat. Na sucho 2018 jsou připraveny celkem 2 miliardy korun.
Administraci žádostí zajišťuje SZIF. Na podprogram S.1.2. – krmné plodiny v rámci Národních dotací si mohli požádat pěstitelé kukuřice (kromě kukuřice na zrno), jetele a jeho směsí, vojtěšky a jejich směsí a trvalých travních porostů. Jednalo se o žadatele, kteří zároveň chovají hospodářská zvířata. Platební agentura přijímala tyto žádosti od 22. do 31. října a jejich počet svědčí o enormním zájmu ze strany pěstitelů. Výsledkem je 9,6 tisíce přijatých žádostí, předpokládaný celkový požadavek žadatelů se pohybuje ve výši 955 milionů korun.
Pro žadatele je připraveno dvousazbové odškodnění:
a) při poškození plodin v rozsahu větším než 30 %, max. však 50 % je sazba ve výši do 10 % normativních nákladů,
b) při poškození v rozsahu nad 50 % je sazba ve výši do 20 % normativních nákladů.
V souvislosti s příjmem žádostí upozornil SZIF na svých webových stránkách, že pojistitelnost trvalých travních porostů vůči klimatickým jevům byla ověřena u pojišťoven zaměřujících se na zemědělské pojištění, které potvrdily, že i trvalé travní porosty jsou pojistitelné, např. proti krupobití. Pokud tedy žadatel nemá sjednané pojištění trvalých travních porostů minimálně proti krupobití, požadavek na dotaci se sníží o 50 %.
V současné době probíhá evidence žádostí do systému a jejich kontrola, od 8. listopadu je začínají posuzovat škodní komise. Snahou SZIF bude po kontrolách a šetřeních ze strany škodních komisí předávat žádosti na Ministerstvo zemědělství průběžně v co nejkratších termínech, a to počínaje listopadem. Ministerstvo poté začne vydávat rozhodnutí a dotace vyplácet. Konečná výše dotace a sazby dotace se přizpůsobí celkové částce, která bude na podporu krmných plodin vyčleněna.
Kontakt: Vladimíra Nováková, tisková mluvčí SZIF, tel.: +420 222 871 668, mobil: +420 733 696 550, e-mail: info@szif.cz
V případě dotazů se žadatelé mohou obrátit na infolinku SZIF prostřednictvím telefonní čísla: 222 871 871 nebo e-mailu: info@szif.cz.
Vladimíra Nováková
tisková mluvčí SZIF
Státní zemědělský intervenční fond je akreditovanou platební agenturou pro provádění opatření Společné zemědělské politiky a Společné rybářské politiky financovaných z Evropského zemědělského záručního fondu, Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova a Evropského námořního a rybářského fondu. Je zprostředkovatelem finanční podpory z Evropské unie a národních zdrojů. V současné době SZIF administruje režimy podpor 1. a 2. pilíře Společné zemědělské politiky. Konkrétně se jedná o přímé platby, tržní opatření a Program rozvoje venkova. SZIF rovněž administruje značky kvalitních potravin KLASA, Regionální potravina a BIO.