Renata Šarjaková, 4. červen 2018
Projekt - Únik úhoře říčního z území ČR
V souvislosti s nařízením Rady ES č. 1100/2007 ze dne 18. září 2007, kterým se stanoví opatření pro obnovu populace úhoře říčního (Anguilla anguilla), vypracovala Česká republika plány managementu úhoře říčního.

Tématické oblasti: Rybářství

Cílem plánů na obnovu populace úhoře říčního je snížit úmrtnost způsobenou lidskou činností a tím umožnit, aby do moře uniklo přinejmenším 40% z poproudově migrující populace dospělého úhoře říčního v poměru k nejpříznivějším odhadům, bez negativního vlivu lidských činností.

Současná návratnost úhoře říčního ve volných vodách ČR dle doposud realizovaných zjištění nedosahuje hodnot, které jsou vyžadovány výše uvedeným nařízením Rady.

Celou řadu opatření, která jsou v plánech na řízení úhoře říčního navržena, nelze uskutečnit v krátkém časovém horizontu. Jedná se o systémové kroky, které navazují na hospodářské aktivity v rámci říčního systému v oblastech potenciálně vhodných pro úspěšnou poproudovou migraci úhoře. Jedná se o problematiku využívání vodního prostředí a vody jako média v říční síti České republiky, ve které se velmi výrazně střetávají různorodé zájmy jednotlivých hospodařících subjektů vodu využívajících jako prostředek k zisku. Vzájemná koordinace není jednoduchá a naráží na ekonomické bariéry a podnikatelské činnosti, které by měly být z hlediska záchrany úhoře říčního omezeny, a to především v období migrace úhoře za účelem reprodukce.

Česká republika musí dle nařízení Rady ES č. 1100/2007 ze dne 18. září 2007, kterým se stanoví opatření pro obnovu populace úhoře říčního (Anguilla anguilla), v pravidelných intervalech odevzdávat Evropské komisi informace o úniku úhořů říčních z povodí řek Labe a Odry, které jsou začleněny do vymezených územních celků, které představují přirozené habitaty tohoto druhu.


Přílohy

Projekt: Studie úniku úhoře říčního z území ČR (PDF, 97 KB)


Hodnocení => průměr 111
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář