Ceny pšenice v EU prudce klesly
Renata Šarjaková, 8. duben 2008
Ceny pšenice v EU prudce klesly
Ceny pšenice v Evropě se od posledního březnového týdne prudce snížily, protože na trhu převládly obavy o konkurenceschopnost evropského exportu a objevily se předpovědi výrazně vyšší sklizně. Podle analytiků však zůstanou ceny v Evropě i nadále do značné míry určovány globálními finančními spekulacemi, které loni a počátkem roku ceny komodit včetně obilí razantně zvedly.

Do řepky již nalétl krytonosec
Renata Šarjaková, 7. duben 2008
Do řepky již nalétl krytonosec
Ošetření proti krytonoscům v řepce je v plném proudu.

Čtyřtunový výnos hrachu není utopií
Renata Šarjaková, 1. duben 2008
Čtyřtunový výnos hrachu není utopií
Plochy hrachu nadále v České republice i v celé Evropské unii klesají.

Novinky proti houbovým chorobám
Renata Šarjaková, 1. duben 2008
Novinky proti houbovým chorobám

Doporučení k ochraně obilnin před houbovými chorobami a informace o vývoji na světovém trhu se zemědělskými komoditami.


Vliv nízkých teplot na rostliny
Renata Šarjaková, 27. březen 2008
Vliv nízkých teplot na rostliny

Jaký vliv má střídání nízkých a vysokých teplot v jarním období na rostliny a živočichy? Podle botanika, profesora Ladislava Havla z Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně je pro rostliny nejdůležitější teplota. „V jarních měsících reagují rostliny na teplotní poměry. Spouštěcím mechanismem však není momentální teplota, ale spíše součet teplot za určité období. Tato reakce je výrazně druhově závislá. To znamená, že některý rostlinný druh potřebuje více, jiný méně. Jarním rostlinám může uškodit především mráz. Větší pravděpodobnost poškození nastává při prudkém poklesu teplot, při pozvoleném poklesu se rostlina dokáže přizpůsobit. Roli v tomto směru hraje opět druh rostliny. Nezanedbatelný vliv má i její vývojové stadium, klíčící rostlina bývá citlivější. Úlohu hraje i část rostliny - květy některých druhů (ovocné stromy) jsou na mráz velmi citlivé. Sníh naopak působí jako izolace."


Cukrovka na stejné výměře
Renata Šarjaková, 25. březen 2008
Cukrovka na stejné výměře

Plocha osetá cukrovou řepou v letošním roce by měla být přibližně stejná jako v roce 2007, kdy činila 54,1 tisíce hektarů. Z toho zhruba 44 tisíc hektarů bylo určeno pro produkci cukru a deset tisíc pro výrobu bioetanolu a průmyslového cukru. Informoval o tom ředitel Svazu pěstitelů cukrovky Čech Jiří Krouský na valné hromadě, která se uskutečnila minulý týden v Bezně na Mladoboleslavsku.


Zájem o léčivé rostliny trvá
Renata Šarjaková, 20. březen 2008
Zájem o léčivé rostliny trvá
Léčivé, aromatické a kořeninové rostliny (LAKR) jsou ve světovém i evropském měřítku stále středem zájmu a jejich pěstování nabývá na významu.

Zasadí méně brambor
Renata Šarjaková, 14. březen 2008
Zasadí méně brambor

Plochy osázené bramborami, které se stabilizovaly na 40 tisících hektarech, se letos zřejmě sníží. Nyní se spekuluje o tom, o kolik. Uvedl to předseda Ústředního bramborářského svazu ČR František Novák po valné hromadě svazu, která se nedávno uskutečnila v Havlíčkově Brodě.


Pšenice čeká, co dostane za výživu
Renata Šarjaková, 12. březen 2008
Pšenice čeká, co dostane za výživu
Správné hnojení ozimé pšenice na jaře rozhodně nepatří mezi jednoduchá agrotechnická opatření. Porosty obecně nejsou v úplně ideálním stavu, a tak bude jejich výživa ještě důležitější než v jiných letech, upozorňuje Dr. Hansgeorg Schönberger z německé poradenské firmy N. U. Agrar, GmbH. Navíc tento zásah může zkomplikovat jarní sucho, které podle některých předpovědí lze očekávat.

Využití hub při výrobě substrátů
Renata Šarjaková, 28. únor 2008
Využití hub při výrobě substrátů
Přínos použití mykorrhizy pro inokulované rostliny je podle realizovaných výzkumů posledních let nepřehlédnutelný.