Agrární komora ČR letos očekává nadprůměrnou domácí úrodu obilí. Zatímco loni pěstitelé sklidili z polí 7,153 milionu tun obilí, tak letošní sklizeň by se podle odhadu komory měla díky příznivému počasí a nárůstu osetých ploch pohybovat v rozmezí od 7,2 milionu tun do 7,5 milionu tun obilí. Informoval o tom dnes Josef Kubiš z komoditní rady komory.
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Pouze silný tlak houbových chorob, popřípadě lokálně kroupy, mohou ohrozit stav letošních porostů řepky. Pokud se žádný z těchto černých scénářů nenaplní, je možné očekávat velmi pěkné výnosy, zhruba na úrovni loňského roku, což je 3,1 tuny z hektaru. Lze rovněž počítat s dobrým zpeněžením produkce.
Na pulty tuzemských obchodů se v posledních letech začíná vracet dlouho zanedbávaná zelenina s dlouhou historií – chřest. Spotřebitelé tak sledují trend okolních zemí.
Pěstování cukrové řepy se podle představitelů Svazu pěstitelů cukrovky Čech (SPCČ) nachází v krizi. Důvodem je závratný vzestup cen jiných komodit rostlinné výroby, například obilí a řepky, a na druhé straně výrazný růst nákladů na její pěstování. Svůj nezanedbatelný dopad má i unijní reforma trhu s cukrem.
Pro směr růstu (a polaritu) buněk je klíčový tzv. exocyst, bílkovinný komplex, který byl zatím popsán pouze u živočichů a kvasinek. Jeho přítomnost v rostlinných buňkách nyní prokázali vědci Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR, v. v. i. (ÚEB) spolu s americkými a německými kolegy. Informoval o tom tiskový odbor akademie. Objev by mohl mimo jiné přispět k pochopení způsobu, kterým se rostlina brání napadení patogeny.
Produkce pšenice v sezoně 2008/2009 (červenec-červen) vzroste o 46 milionů tun na rekordních 650 milionů tun, uvedla v pátekve své měsíční prognóze Mezinárodní rada pro obilí (IGC). Vysoká produkce by měla srazit ceny, které v posledním roce výrazně vzrostly a způsobily sociální nepokoje v řadě chudých zemí.
Mák je lukrativní plodina, jejíž produkce se v posledních letech značně zvýšila. Kromě nárůstu osevních ploch stále více pěstitelů jde cestou zvýšení pěstitelské intenzity. Až donedávna se ochrana máku proti chorobám prakticky neprováděla, v současné době se ale stává stále významnějším prvkem intenzivní agrotechniky máku. Insektofungicidní moření osiva se používá téměř standardně a čím dále tím více pěstitelů používá ošetření porostu máku fungicidy.
Výběr odrůd řepky ozimé v roce 2008/2009
S růstem poptávky po obilninách, kukuřici a olejnin souvisí růst cen. Poptávka by se měla u pšenice měla do roku 2013 až 2015 zvýšit zhruba o pětinu, u kukuřice a olejnin až o polovinu. Cena pšenice by měla během příštích sedmi let stoupnout asi o desetinu, ceny kukuřice a olejnin asi o třetinu. Předpokládají to odborníci ve studii německé Humboldtovy univerzity.