Dobu, kdy se rostliny dostávají do optimální růstové fáze, volí řada společností pro uspořádání přehlídek přímo na poli. Druhá polovina června je z tohoto důvodu vhodná pro předvedení obilnin a těm také patřil největší prostor na Velkém polním dni Společnosti Soufflet Agro, a. s. Důležité vlastnosti mohou ukázat jednotlivé odrůdy, lze předvést různé strategie ochrany vůči plevelným rostlinám, tak především proti houbovým chorobám, protože v této době jsou praporcový list i klas plně vyvinuty.
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Znojemská oblast patří k nejsušším v celé České republice. Když se zatáhne obloha, všichni pěstitelé s nadějí vzhlížejí, zda tentokrát jejich pole zkropí déšť. Na laskavost svatého Petra se ale v této lokalitě nedá spoléhat, a proto se společnost Agrocentrum Hrušovany před několika lety rozhodla pro jiné metody hospodaření, jejichž základem je úspora půdní vláhy vhodně zvolenou technologií zpracování půdy a výběrem plastické odrůdy do suchých podmínek.
Ačkoliv je sezóna zpracování kukuřice ještě celkem daleko, není od věci se zamyslet nad tím, jak dosáhnout co nejlepší kvality siláže. Své si žádají nejen dojnice, ale v poslední době také bioplynové stanice, které bez kvalitní suroviny nedosáhnou efektivního výkonu.
Šlechtitelská stanice v Branišovicích je jedním z míst, kde se u nás stále šlechtí nové odrůdy pšenice ozimé. Tamní produkty, jejichž jména v posledních letech začínají nejčastěji písmenem B, jsou vhodné do podmínek České republiky. Typická branišovická odrůda dobře snáší sucho a na druhou stranu je mrazuvzdorná. Navíc ještě dobře odolává klasovým fuzáriím. Takové pšenice se představili na polním dnu společnosti VP Agro, s. r. o,
Zatímco vedoucí představitelé celého světa se scházejí, aby diskutovali o vlivu rostoucích cen potravin a jejich nedostatku, Evropská unie se zabývá zavedením nového nařízení, které ve svém důsledku omezí dostupnost zemědělských technologií, jež mají zásadní význam pro produkci vysoce kvalitních, výživných, zdravých a v Evropě dostupných potravin.
Sklizeň obilí i řepky je v začátku, podle zprávy ČSÚ by měla být úroda velmi dobrá.Na základě prvních letošních odhadů očekává Český statistický úřad letošní sklizeň základních obilovin 6,88 milionu tun a řepky 1,11 milionu tun. V porovnání s loňskou sklizní jde u obilovin o zvýšení o 7,9 procenta, u řepky o 7,6 procenta.
Situace ve sklizni obilovin a řepky ke 14. 7. 2008
V červnu se uskutečnil již dvanáctý polní den v Bernarticích na Písecku věnovaný dvěma hlavním plodinám zdejší obilnářsko bramborářské oblasti, a to ozimé pšenici a ozimé řepce. Pořadatelé – Zemědělské družstvo Bernartice, Agrofert Holding, a. s., a ZZN Pelhřimov, a. s., připravili pro téměř tři sta účastníků pokusná políčka 42 odrůd ozimé pšenice a 16 odrůd ozimé řepky. Kromě porovnání tak velkého množství odrůd na stejném stanovišti si mohli návštěvníci prohlédnout i širokou paletu zemědělské techniky a navštívit stánky dalších spolupořádajících osivářských a chemických firem.
Především k novým odrůdám sahají při setí ozimé řepky v ZD Bernartice. „Ve spolupráci se společností Agrofert děláme pokusy s odrůdami a na jejich základě si vybíráme, uvedl Agronom podniku Ing. Zdeněk Šťastný. Každý rok zkoušejí minimálně jednu novinku a sejí také odrůdy, které jsou maximálně čtyři roky na trhu, starší ne. V posledních dvou letech přešli na odrůdy společnosti Monsanto. „Vyžadují větší intenzitu v pěstování. Zdá se, že tady vycházejí a poskytují dobrý výnos,“ dodal agronom.
Podle údajů Agrární komory ČR sklidili zemědělci z 1,522 milionu hektarů obilovin 1,6 procenta. Průměrný hektarový výnos činil 4,54 tuny, což je zhruba výsledek stejný jako loni. Na dosud optimistická očekávání sklizně budou mít nepříznivý vliv škody způsobené prudkými dešti a krupobitím, zasycháním zrna v některých lokalitách i silnějším výskytem chorob a škůdců, uvedl tajemník komory Jan Záhorka.