ZPRÁVA O TRHU OBILOVIN,
OLEJNIN A KRMIV
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
ČTK
Postup sklizně obilovin a řepky v ČR v roce 2024
Letošní rok je svým průběhem počasí atypický, po velmi brzkém nástupu jara, který urychlil o několik týdnů vegetační vývoj rostlin a následných dubnových mrazech, zpozdilo vývoj plodin chladnější počasí, především nadprůměrný úhrn srážek v jarních měsících (květen a červen). Dubnové mrazy zasáhly obilniny ve fázi sloupkování a řepku v době květu a do značné míry poškodily jejich porosty, lokálně obilniny, více však řepku olejku.
Odhady sklizně - operativní zpráva - k 10. 6. 2024
Soupis ploch osevů - k 31. 5. 2024
Očekává se slabší sklizeň základních obilovin i řepky
Z červnového odhadu sklizně ovoce Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) vyplývá, že jarní mrazy 2024 poškodily všechny druhy ovoce. Sklizeň ovoce v ČR je odhadována na 31 430 tun, což činí 74% snížení úrody oproti loňskému roku.
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) informuje o změnách týkajících kontrol hospodaření zemědělských podniků ve zranitelných oblastech, ve vztahu k prevenci a snížení znečištění vod dusičnany. Změny vychází z legislativy, která vstoupila v platnost 1. července 2024.
Výsledky monitoringu výskytu škodlivých organismů Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) potvrdily mírné navýšení populací hraboše polního. Z celorepublikového průměru 176 aktivních východů z nor na hektar (AVN/ha) v květnu stouply hodnoty v červnu na 216 AVN/ha. Dle přepočtu letního prahu škodlivosti se jedná o 1,1násobek, což odpovídá stavu mimo gradaci. Riziko vzniku lokálních škod je však možné očekávat v krajích Olomoucký, Středočeský a Ústecký, kde se hodnoty místy pohybují nad 5násobkem prahu škodlivosti.