Renata Šarjaková, 1. září 2008
Falzifikáty přípravků míří na evropský trh
Rostoucí prodej ilegálních přípravků na ochranu rostlin
 
Zobrazeno: 1232x
Petr Štěpánek (23.1.2008)

„V celé Evropě jsme svědky rostoucího prodeje ilegálních přípravků na ochranu rostlin, v důsledku čehož dochází nejen ke ztrátám v prodeji legálních přípravků, ale i ke ztrátě důvěry vůči celému agrochemickému průmyslu“.
Tuto skutečnost konstatoval pan Rocky Rowe z Evropské asociace ochrany rostlin (ECPA) na konferenci AgChem Forum v září 2007 v Berlíně.

Pan Rowe dále řekl: „Problémům s ilegálními pesticidy čelíme již několik let a víme, že se tento problém umocňuje také v důsledku hospodářskému růstu v rozvojových zemích. Rozvoj chemické výroby v Indii a Číně vede k výraznému rozvoji výroby falzifikátů. Tyto padělky činí 5–7 % všech agrochemikálií, a v centrech svého vzniku to je 10 až 30 %“.

V uplynulém roce zahájila ECPA již druhý celoevropský program proti padělkům, čímž poukázala na problém ilegálního obchodování s přípravky na ochranu rostlin (Agrow č. 507, str. 11). Nárůst těchto obchodů v určitých regionech se však nezastavil. Svědčí o tom prodeje falešných výrobků v Rusku (Agrow č. 522, str. 10).

Pan Rowe rozlišil tyto tři typy falzifikátů:
- falešné výrobky, které často obsahují zakázané nebo omezené látky;
- generické výrobky prodávané jako značkové ve falešných nádobách, často bez bezpečnostních etiket;
- a výrobky ilegálně dovezené.

„Jejich vliv je velmi široký“, řekl Rowe. „Ohrožují nás všechny, životní prostředí, zemědělce, bezpečnost potravinového řetězce, tok příjmů z daní - tedy státní správu; práva duševního vlastnictví, patenty, zákonné údaje a obchodní značky; a samozřejmě důvěru spotřebitele, tedy dobrou pověst průmyslu. Aby se bojovalo proti tomuto trendu, ECPA zahájila projekty na úrovni jednotlivých členských států, které mají zvýšit uvědomění a posílit kontrolu v oblasti ilegálních výrobků tak, aby se dosáhlo jejich úplného vymýcení a současně i trestní postižitelnosti. Tyto projekty na národní úrovni se týkají například Německa, Řecka, Polska, Ruska a Španělska.

Zničující vliv ilegálních dovozů se nedávno prokázal ve Španělsku. „Španělští pěstitelé byli dlouho známí jako uživatelé ilegálních přípravků na ochranu rostlin“, řekl pan Rowe. Mínil tím používání ilegálních pesticidů na zeleninu určenou pro vývoz, která zničila důvěru ve španělskou papriku v celé Evropě (Agrow č. 518, str. 3). V uplynulém roce Asociace španělského agrochemického průmyslu - AEPLA údajně zjistila, že až 10 % španělských agrochemických přípravků je falešných, přičemž více než 90 % zemědělců používá ilegální pesticidy jen proto, že jsou „na trhu snadno dostupné“ (Agrow č. 503, str. 7). AEPLA odhaduje, že hodnota ve Španělsku nezákonně obchodovaného zboží činí na 60 milionů eur.

Ostatní evropské země zpřísnily svá opatření proti šířícímu se obchodu falzifikáty. ECPA společně s polským Ministerstvem zemědělství uspořádala v září v polském městě Falenty konferenci o evropské kontrole falzifikátů. Soustředili se na společné akce proti falešným výrobkům a zintenzívnění komunikace na trhu s přípravky na ochranu rostlin.

ECPA prohlásila, že růst objemu výroby v Číně je jedním z faktorů, které vedou ke zvyšování objemu nelegálních pesticidů v celé Evropě. „Tyto firmy jsou schopné kopírovat autorizované výrobky chráněné patenty a jinými patentovými právy a dovážet je do Evropy za účelem namíchání, přebalení nebo přímého prodeje“, varoval pan Rocky Rowe. Citoval případy z roku 2005 a 2006 z konferencí British Crop Production Council (BCPC) v Glasgow, UK, kde čínští generičtí výrobci agrochemikálií inzerovali výrobky, které byly chráněné britskými patenty (Agrow č. 507, str. 1).

Studie DG Trade Evropské unie zjistila, že došlo k 330% nárůstu v počtu falzifikovaných výrobků - pesticidů zadržených na vnější hranici EU v letech 2005 až 2006. Z těchto nelegálních výrobků přibližně 86 % vzniklo v Číně. ECPA spolupracuje s Generálním ředitelstvím i CropLife Asia s cílem vypořádat se s dodávkami těchto ilegálních výrobků z Číny. Evropské falzifikované agrochemické přípravky vznikají i v jiných rozvojových zemích: v Malajsii (4 %), Spojených arabských emirátech (2 %), Alžírsku, Egyptě, Indii, Hong Kongu, Turecku (v každé z těchto zemí přibližně po 1%); a také v ostatních zemích, kde celkový objem činí asi 3%.

Souběžné obchodování agrochemickými přípravky přispívá též k prodeji falzifikovaných výrobků, tvrdí ECPA. Pan Rowe zdůraznil probíhající nepřetržitou diskusi nad pravidly, která ovlivňují souběžné (paralelní) obchody v celé Evropské unii. Diskutují se jako součást plánované revize směrnice Evropské Komise o registraci agrochemických přípravků (91/414 – Agrow 528, str. 7). Ačkoli návrhy směřují k vytvoření harmonizovaných požadavků a žádostí povolení paralelního obchodu, text směrnice zůstává stále „mnohoznačný“, vyjádřil se pan Rowe. „Současné znění“, řekl, „povede k nedůsledné realizaci a zmatečnosti na trhu a poskytne potenciální příležitost zneužívat tento proces nesvědomitého obchodu, který bude nahrazován legitimními povoleními pro falzifikované a nelegální přípravky na ochranu rostlin“.

ECPA paralelní obchod produkty tzv. společného původu podporuje v rámci EU, poněvadž se tím dá odstranit dvojznačnost a realizovat jednotné provádění pravidel, řekl Rocky Rowe. Evropská asociace se staví za zákaz přebalování paralelních přípravků, protože tak lze zamezit „závažným problémům s kontaminací“, a prosazuje současně opatření proti falzifikaci výrobků. Přebalování „zhoršuje“ soudržnost výrobku, jeho stabilitu a trvanlivost, zdůraznil pan Rowe. ECPA naopak podporuje přelepy etiketami, na nichž jsou informace o použití, zdravotní nezávadnosti a bezpečnosti přípravku uváděny v jazyce spotřebitele.

ECPA bude pokračovat v kampani proti nelegálním dovozům, soustředí se na to, jak tyto výrobky ovlivňují zdraví a životní prostředí, zaměří se na všechny zúčastněné strany, řekl pan Rowe. Za tím účelem bude ECPA intenzívně spolupracovat se státními i regionálními úřady na identifikaci falešných přípravků a na vytváření „správné praxe“ na pomoc zemědělcům, aby dávali přednost schváleným přípravkům. Evropská asociace ochrany rostlin bude stále hledat nové způsoby, jak bezpečně odlišit povolené agrochemické přípravky od těch nelegálních.

Pan Rowe dále zdůraznil, že všichni účastníci procesu musí být bdělí a ostražití, poněvadž vliv falzifikátů na zemědělce a na potravinový řetězec by mohl být zničující. A to by se negativně dotklo nás všech.

Neformální konference Life Sciences Regulation of Agrochemicals, která byla součástí AgChem Fóra, se konala ve dnech 25.–26. září 2007. Více podrobností najdete na stránkách: http://www.iir-events.com.

Citováno z AGROW-World Crop Protection News – www.agrow.co.uk
8. října 2007 COPYRIGHT: Informa UK Ltd 2007

Zdroj: AGROW-World Crop Protection News, zpracovala Česká asociace ochrany rostlin



Hodnocení => průměr 073
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář