- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Jaká bude letošní úroda?
Sklizeň obilí i řepky je v začátku, podle zprávy ČSÚ by měla být úroda velmi dobrá.Na základě prvních letošních odhadů očekává Český statistický úřad letošní sklizeň základních obilovin 6,88 milionu tun a řepky 1,11 milionu tun. V porovnání s loňskou sklizní jde u obilovin o zvýšení o 7,9 procenta, u řepky o 7,6 procenta.
Nejásejme, dokud není úroda pod střechou
Podle Jindřicha Šnejdrly, viceprezidenta Agrární komory ČR je to na odhady ještě velmi brzy.“Shoduji se v názoru s prezidentem AKČR Janem Velebou na tom, že případná vyšší úroda nebude mít s největší pravděpodobností žádný dopad do cen základních potravin. To za prvé .Za druhé rád připomínám opakující se avíza Českého meteorologického ústavu o blížících se bouřích, které mají vždy neblahý vliv na porosty obilí i řepky. Jen vichřice Ema dokázala v některých oblastech republiky zlikvidovat velké výměry polí s obilím a řepkou a prakticky v určitých lokalitách zcela úrodu zničila. Jsem tedy velmi opatrný k předčasným odhadům a dokud není úroda pod střechou, nejásejme,“ říká Šnejdrla a dodává. „Každý sedlák ví, že o výsledku žní může hovořit až v okamžiku, kdy sklidí poslední hektar. Do té doby je to vždy více či méně nejisté, a to podle toho, jaké počasí v daném roce panuje. A letos je těch bouřek poněkud příliš. Na druhou stranu je poctivé říct, úroda by nemusela být špatná. Jsme však na počátku žní a těch vlivů je hodně,“ uvádí Šnejdrla. Hodnotí i dopad prvních odhadů sklizně zveřejněný ČSÚ. „Jako první zareagovali obchodníci. Nabízejí ceny, které jsou dle jejich názoru, vzhledem k nadprůměrné úrodě, reálné. Je to přirozená reakce na prognózu vývoje. Asi bych se choval stejně,“ říká Šnejdrla a radí s prodejem úrody počkat, až jak skutečně dopadnou žně a nejen v České republice.
Je dostatek skladů
V podstatě stejného názoru je i ředitel Českomoravského sdružení organizací zemědělského zásobování a nákupu Jiří Zedník. „Je předpoklad, že by letošní sklizeň obilovin mohla dosáhnout 7,8 milionů tun.Oproti loňsku se jde do sklizně s vyšší počáteční zásobou,takže nebude takový tlak na rychlý výkup a ceny, bude se zřejmě vyčkávat,“ říká Jiří Zedník.
Dodává, že je dostatek skladovacích kapacit, které se v poslední době budovaly zejména díky operačním programům a fondům pro rozvoj venkova. Postavily se tak sklady o celkové kapacitě 0,5 milionů tun.,“Zemědělci budou vyčkávat jak se vyvinou ceny u nás a zejména v okolních státech. Ceny určuje mezinárodní obchod, jak říkáme, rozhodne o ní první kamion který jede od nás,“ vysvětluje Zedník..
„Evropská organizace producentů obilovin očekává celkovou sklizeň ve výši 289 milionů tun, to je v porovnání s rokem 2007 o celkem 30 milionů více. Z bilance vyplývá, že na obchod bude uvolněno 59,5 milionů tun, což je slušné množství.Polsko a Španělsko trpělo v době vegetace přísušky proto tam letos sklizeň nebude až tak dobrá,“ bilancuje Zedník.
„Náš trh předpokládá, že se vyveze z letošní sklizně 1,4-1,5 milionů tun obilovin. Můžeme si to dovolit.V domácí spotřebě rozhodující část tvoří spotřeba na krmiva, což je 3,160 milionů tun.Spotřeba klesá kvůli poklesu stavu prasat, o to více zbývá na export nebo zůstane na zásobách.Zatím vše nasvědčuje tomu, že i kvalita by mohla být letos u obilovin dobrá.Drtivá většina obilovin jde na přímý prodej.Ať jsou to naši nebo zahraniční obchodníci, ti všichni se čím dál více kontaktují přímo na zemědělské firmy, “konstatuje zajímavá fakta ředitel sdružení..
V ČR je podle něj dostatečná kapacita sil a většina je kvalitních, betonových sil, ty mají skladovou kapacitu 4,5-5 milionů tun. K tomu se řadí dál i halové sklady a zejména silové sklady , které rostou, ty mohou pokrýt další 2-3 miliony tun. Zbývající jsou přístřešky na velice krátkodobé skladování. Nemusí být proto už zrno na betonu. Velkoproducent už dnes může počkat na lepší cenu, proto si staví sila.“Existují i názory, že cena po sklizni nemusí být nejnižší,ale může to být přesně naopak,“ spekuluje Zedník.