- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Sklidili už čtvrtinu ozimého ječmene
Zemědělci v jižních Čechách zatím sklidili z polí zhruba čtvrtinu ozimého ječmene. Průměrný výnos dosahuje 4,5 tuny z hektaru. Letošní úroda obilí by podle prvních odhadů mohla být na úrovni loňska, kdy zemědělci sklízeli průměrně 4,37 tuny z hektaru. Uvedla to ředitelka jihočeské agrární komory Hana Hricová.
Loni se žně v kraji rozjely koncem června. Bylo daleko tepleji a obilí rychleji dozrávalo. "Pokud počasí vydrží, do deseti dnů by se měla začít sklízet řepka. Zemědělci ale budou mít napilno. Ti, co nestihnou sklidit ozimý ječmen, budou muset začít s řepkou a pak pomalu s pšenicí," uvedla Hricová. Žně zatím nezačaly ve vyšších polohách Českorumlovska a na Prachaticku.
Právě tamním zemědělcům přidělaly kroupy a přívalový déšť vrásky na čele. Škody hlásí z jižního Prachaticka z oblasti Němčic a z Krumlovska kolem Křemže. Polehlá řepka pak trápí farmáře na Budějovicku u Hosína a na Vltavotýnsku. Ti, co sklízejí vzrostlou úrodu, se zase musí potýkat s občasnými dešti. Kvůli podmáčené půdě pak nemohou vjíždět na pole. S obchodem se zatím nezačalo.
"Zemědělci, kteří mají vlastní sklady, spíše vyčkávají. Cenu neurčí kvalita ani objem vlastní sklizně, ale spíše situace na úrovni evropského a světového trhu," dodala Hricová.
Zdroj: Agroweb