Renata Šarjaková, 27. červen 2008
Výhledy sklizně řepky

František Švadlena, předseda Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin se pro Agroweb mimo jiné vyjádřil k odhadům letošní sklizně řepky a budoucnosti pěstování této plodiny v České republice.


Na Obilnářském fóru jste hovořil o tom, že očekáváte historicky nejvyšší produkci řepky 1,1 milionu tun. Jak se rozšířily plochy, na kterých je letos pěstována řepka? V minulém sklizňovém roce se tato plodina pěstovala na 337 tisících hektarech při výnosu 3,06 tuny z hektaru. Celková produkce dosáhla 1,032 milionu tun řepky. Tato sklizená řepka se dokázala zpracovat a vyvézt. Na zásobě před novou sklizní tak žádná řepka nezůstane. Letos by sklizňová plocha mohla dosáhnout 345 tisíc hektarů, což je o tři procenta více než vloni. Neumíme se shodnout na tom, jak vysoký bude hektarový výnos. Před měsícem jsme začali na třech tunách, v tuto chvíli říkáme, že to bude 3,25 tuny z hektaru. Podle současného stavu porostů to může být i výrazně více. Historicky nejvyšší výnos byl dosažen v roce 2004, a to 3,6 tuny z hektaru, ovšem výroba byla 940 tisíc tun.
Kolik z toho se uplatní na českém trhu? Pokud bude fungovat Setuza a další zpracovatelé, mělo by se na tuzemském trhu uplatnit kolem 700 tisíc tun, což bylo i vloni. Z toho na potravinářské účely by se mělo využít 200 tisíc tun, takže zbytek by měl připadnout pro výrobu metylesteru řepkového oleje. V příštím roce se ale očekává rozjezd nové lisovny s kapacitou 400 tisíc tun. Pokud by se realizoval, tak by se celá produkce ČR mohla spotřebovat v tuzemsku. V opačném případě by bylo třeba při výnosu 3,2 tuny z hektaru opět z republiky vyvézt téměř 400 tisíc tun řepky.
Takže export stoupá? Je zajímavé, že objem zpracování řepky v ČR se výrazně nemění, ale výrazným způsobem se zvýšil vývoz. Ze sklizně roku 2007 se exportovalo 370 tisíc tun řepky. V předcházejících dvou letech bylo vyvezeno v průměru 180 tisíc tun, takže je to téměř dvojnásobek.
Jaký očekáváte vývoj v dalších letech v souvislosti se zvyšováním procenta povinného přimíchávání biosložky do biopaliv?
Myslím si, že i když se nařídí přimíchávání nebo ne, řepkový olej budeme do nafty přimíchávat určitě nebo vzhledem ke stoupající ceně nafty i v daleko větší míře. De facto upravený řepkový olej je surovina, kterou lze nahradit naftu.
Do jaké míry se mohou plochy řepky ještě rozšiřovat? V současné době řepku pěstujeme na kolem deseti procentech ploch orné půdy. Jsou tady zemědělci, kteří pěstují řepku na daleko vyšším procentu. Pak tu jsou takoví, kteří řepku vůbec nepěstují. Pokud tedy bude ekonomika této plodiny dobrá, lze její plochu zcela bez problémů zvýšit až na dvacet procent výměry orné půdy. Její výměra stoupala již v posledních letech meziročně o tři až pět procent, a to přestože řepka je velice složitá plodina na pěstování, protože vyžaduje poměrně hodně agronomických zásahů ve srovnání s ostatními plodinami.
Jaká je situace s cenami? S výrazně stoupající cenou ropy souvisí nárůst ceny rostlinných olejů. Za poslední měsíc narostly ceny řepkového oleje o 13 procent a sójového oleje o devět procent. Cena řepkového oleje se tak vyšplhala na téměř 26 tisíc korun za tunu. Je obvyklé, že za nárůstem ceny olejů následuje zvyšování ceny semen olejnin. Z toho by vyplývalo, že by nás mělo čekat další navýšení semene ozimé řepky. Jeho cena na burze Matif v Paříži, která je určující pro český trh, je nyní na úrovni 11 tisíc korun. Musí se ale počítat s tím, že mezi producentem je ještě obchodník a cena dopravy. Nyní se tedy dá zobchodovat řepka na hranici deseti tisíc korun. Výrazně se zde projevuje také problém zpevňování koruny vůči euru.


Zdroj: Agroweb

Hodnocení => průměr 074
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář