- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Řešení na plíseň makovou
Plíseň maková je jedním z významných škodlivých činitelů máku. Tato choroba letos poškodila porosty ozimého máku a vyskytuje se i na tradičně zakládaných porostech jarního máku. Na tuto chorobu není registrován žádný chemický přípravek. Řešení je však možné nalézt mezi biologickými preparáty.
V letošním roce byl na použití proti plísni makové (Peronospora arborescens) nově registrován biologický přípravek Polyversum. Informovala o tom Bc. Jitka Rulfová ze společnosti Biopreparáty, s. r. o. – výrobce a prodejce tohoto přípravku. Kromě plísně makové je Polyversum registrováno také na helminthosporiózu máku a v řepce olejce na fómovou a sclerociniovou hnilobu.
Mechanismus účinku
Zástupkyně firmy objasnila mimo jiné mechanismus účinku aktivní složky tohoto přípravku, kterým je mykoparazitální houba Pythium oligandrum. Napadá další fytopatogennní houby, enzymaticky rozkládá jejich mycelia a některé rozmnožovací orgány (sklerocia) a tak získané živiny využívá pro vlastní výživu. Kromě toho produkuje Pythium oligandrum v symbióze s kořenovým systémem ošetřovaných rostlin nízkomolekulární protein oligandrin vyznačující se i systemickými a translaminárními vlastnostmi. Tato přírodní substance indukuje v rostlinách přirozenou odolnost proti foliárním houbovým chorobám. Rezistence se projevuje jak aktivně – inhibicí klíčení spor patogena a potlačováním růstu jeho mycelia, tak i pasivně – zpevněním buněčných stěn ošetřované rostliny. Průkazné jsou podle Jitky Rulfové efekty růstové stimulace, které jsou podobné jako u strobilurinových přípravků. To rostlinám umožňuje lépe překonávat nepříznivé podmínky prostředí.
Použití přípravku
Dávkování přípravku Polyversum pro ošetření máku je podle registrace 0,1 kg/ha. První a druhá dávka se doporučuje ve fázi BBCH 12 – 19. Třetí dávka do fáze BBCH 51. Ve zkouškách je letos aplikace v BBCH 62.
Výrobce přípravku Polyversum jej doporučuje aplikovat preventivně nebo na počátku výskytu choroby. Nemůže vzniknout rezistence, neboť přípravek funguje na principu mykoparazitismu. Lze ho používat v tank-mixech s herbicidy, insekticidy, listovými hnojivy i s hnojivem DAM. Jitka Rulfová upozornila, že Polyversum není možné vzhledem k principu účinku mísit s fungicidy v jedné nádrži postřikovače. Následná aplikace chemickými přípravky však je možná s odstupem 10 – 14 dnů.
Zdroj: Agroweb