Renata Šarjaková, 9. červen 2008
Cukrová řepa v krizi

Pěstování cukrové řepy se podle představitelů Svazu pěstitelů cukrovky Čech (SPCČ) nachází v krizi. Důvodem je závratný vzestup cen jiných komodit rostlinné výroby, například obilí a řepky, a na druhé straně výrazný růst nákladů na její pěstování. Svůj nezanedbatelný dopad má i unijní reforma trhu s cukrem.

Předseda SPCČ a Svazu pěstitelů cukrovky ČR Zdeněk Joudal minulý týden na setkání řepařů a cukrovarníků v Bezně na Mladoboleslavsku uvedl, že cukrová řepa je vytlačována jinými, lépe zpeněžitelnými plodinami. Její plochy klesají. Zatímco v roce 1990 se pěstovala ještě na 120 tisících hektarech, vloni to bylo už jen 55 tisících hektarech. „Letos je touto plodinou oseto asi 50 tisíc hektarů,“ informoval ředitel SPCČ Jiří Krouský. Podle představitelů svazu se čeští pěstitelé ocitají v nerovném postavení ve srovnání s pěstiteli ze starých unijních zemí. Jako jediní podle Krouského nedostávají oddělenou platbu na cukr, která částečně vyrovnává pokles jeho cen, ve stoprocentní výši. Navíc tato podpora není podle nich vztažena na dodatečnou kvótu. „Pro nás je zásadní cíl ji prosadit,“ prohlásil Joudal
Krouský připomněl, že ČR původní kvóta na produkci cukru ve výši 454 tisíc tun byla sice odchodem společnosti Eastern Sugar snížena asi o 102 tisíc tun a o zhruba sedm procent v rámci preventivního stažení v hospodářském roce 2007/2008. Opět však stoupla o dodatečnou kvótu.20070 tun.
Krouský se obává, že v souvislosti s poklesem ploch bude třeba zřejmě již letos řešit problém, jestli se kvótu podaří vůbec naplnit. Jen náš největší zpracovatel cukrovky společnost Cukrovary TTD Dobrovice potřebuje k naplnění své kapacity cukrovku ze zhruba 30 tisíc hektarů. Její ředitel Oldřich Reinbergr uvedl, že v kampani 2008/2009 předpokládá nakoupit kolem dvou milionů tun cukrovky při průměrné cukernatosti 16 procent. Podle svazu vloni představoval výnos cukrovky asi 54 tun z hektaru při cukernatosti 16,4 procenta.
Reinbergr poznamenal, že v rámci reformy a velkého přebytku cukru na trhu EU jsou problémy s odbytem cukru. V souvislosti se vzrůstajícími dovozy biolihu ze třetích zemí do EU se snižují ceny lihu. „Cílem TTD je přestát tuto velmi těžkou dobu a udržet výrobu cukru na úrovni 209 tisíc tun a výrobu lihu na úrovni jednoho milionu hektolitrů,“ konstatoval Reinbergr s tím, že reforma trhu s cukrem zřejmě skončí podle očekávání. Do letošního března bylo odevzdáno 5,64 milionu tun, přičemž stažena by měla být kvóta ve výši šesti milionů tun cukru. V Evropské unii bylo uzavřeno 76 cukrovarů. Plochy cukrové řepy klesly o 700 až 800 tisíc hektarů.


Zdroj: Agroweb

Hodnocení => průměr 069
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář