Renata Šarjaková, 3. červen 2008
Ochrana máku proti chorobám
Mák je lukrativní plodina, jejíž produkce se v posledních letech značně zvýšila. Kromě nárůstu osevních ploch stále více pěstitelů jde cestou zvýšení pěstitelské intenzity. Až donedávna se ochrana máku proti chorobám prakticky neprováděla, v současné době se ale stává stále významnějším prvkem intenzivní agrotechniky máku. Insektofungicidní moření osiva se používá téměř standardně a čím dále tím více pěstitelů používá ošetření porostu máku fungicidy.

 

          V současné době nejrozšířenější a nejvýznamnější chorobou máku je helmintosporióza (Pleospora calvescens). Houba napadá mák prakticky ve všech vývojových stádiích. Konidie ulpělé na semenech infikují vzcházející rostliny máku a způsobují jejich odumírání. Ve fázi listové růžice může docházet k zaškrcování kořenového krčku a odumírání rostlin. Přibližně na začátku květu dochází k hromadné infekci listů, na kterých se postupně vytvářejí hranaté černohnědé až černé skvrny ohraničené listovými žilkami. Houba také prorůstá dovnitř makovic, kde vytváří velké množství šedého mycelia. Semena jsou přilepena k přepážkám a slepena do chomáčků. Infikovanými semeny se také houba přenáší. Tato choroba se vyskytuje prakticky v každém roce na většině porostů máku, otázkou tedy není, zda se bude, či nebude vyskytovat, ale nakolik bude na konkrétním porostu rozšířena.

     Helmintosporióza se na máku vyskytuje pravidelně a na ošetření fungicidy dobře reaguje. V tabulce jsou uvedeny výsledky pokusu s ošetřením fungicidy v roce 2007. Rok 2007 nebyl pro mák příliš příznivý, sucho v dubnu a květnu se na porostech máku výrazně projevilo. V polovině července pak vlna extrémně vysokých teplot způsobila, že rostliny velmi rychle zaschly. Kromě metconazole (Caramba) nejsou všechny další použité fungicidy do máku registrovány, jejich aplikaci proto nelze doporučit. Napadení listů bylo hodnoceno devítibodovou stupnicí, kdy 9 = list zdravý a 1 = list zcela napadený. Všechny aplikace fungicidů zlepšily zdravotní stav listů, varianty č. 3, 4, 5 a 8 byly statisticky průkazné.

 

Ing. Jiří Havel, CSc., OSEVA PRO s. r. o.

odštěpný závod Výzkumný ústav olejnin Opava

 

Zdroj: Agropol Chem reporter 5/2008

 

 

 

 


Hodnocení => průměr 071
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář