Renata Šarjaková, 12. květen 2008
Pěstování GMO není vědecky podloženo

Na reformu politiky týkající se pěstování geneticky modifikovaných organismů (GMO) se na Evropskou komisi vyvíjí obrovský tlak ze všech stran. V šesti členských státech Evropské unie je uplatněn národní zákaz na pěstování GMO. Světová obchodní organizace WTO komisi opakovaně kritizuje za průtahy schvalovacího procesu. Nové průzkumy veřejného mínění jasně potvrzují odpor občanů Evropské unie vůči GMO. Stále častěji se ozývající volání po podobné debatě ze strany členských států. Komise je nyní zatlačena do kouta a musí také za tento stav nést zodpovědnost,“ řekl Marco Contiero, ředitel GMO kampaně Greenpeace Evropské unie.

Komise se nadále schovává za často chybnými posudky Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA), který má na svou činnost velmi omezené prostředky. „Komise by neměla shodit opět celou odpovědnost na EFSA, ale naopak by se měla vypořádat s kritikou práce úřadu, která opakovaně zaznívá jak z vědeckých a odborných kruhů, tak i od jednotlivých členských států“, dodal Contiero.
Po dlouhých měsících stálých průtahů svolal náhle před dvěma týdny předseda Evropské komise José Manuel Barroso tuto debatu a podrobnosti k jednání sdělil jednotlivým komisařům pouhé dva pracovní dny dopředu. „Komisařům nebyl poskytnut dostatečný čas na přípravu debaty. Barroso ponese plnou zodpovědnost za stav, kdy se všichni komisaři nebudou schopni plně zapojit do této debaty,“ vyjádřil své obavy Contiero.
Greenpeace žádá Evropskou komisi, aby reformovala EFSA jednak navýšením financí pro tuto instituci, což by jí umožnilo využívat vědeckých posudků z širší oblasti výzkumu a také zabezpečením, že posudky a studie EFSA nebudou výhradně spoléhat na údaje, které předkládá samotný agrochemický průmysl, ale budou vycházet i z nezávislého vědeckého výzkumu. Dále Greenpace žádá od Evropské komise v souladu s legislativou, aby neschvalovala GM produkty do doby, než bude vědeckými institucemi poskytnuto jejich spolehlivé vyhodnocení a brala též v potaz veškeré dostupné vědecké důkazy z mezinárodně uznávaných vědeckých institucí, stejně faktory sociální, ekonomické a enviromentální.

Zdroj: Agroweb


Hodnocení => průměr 107
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář