Renata Šarjaková, 8. duben 2008
Ceny pšenice v EU prudce klesly
Ceny pšenice v Evropě se od posledního březnového týdne prudce snížily, protože na trhu převládly obavy o konkurenceschopnost evropského exportu a objevily se předpovědi výrazně vyšší sklizně. Podle analytiků však zůstanou ceny v Evropě i nadále do značné míry určovány globálními finančními spekulacemi, které loni a počátkem roku ceny komodit včetně obilí razantně zvedly.

 

Loni se ceny pšenice zvýšily na téměř dvojnásobek a letos pod náporem přílivu finančních investic dále prudce rostly. Ke konci minulého měsíce však na trh zapůsobil všeobecný výprodej na trzích komodit. Na evropském trhu pšenice se k tomu připojila potřeba zajistit cenovou konkurenceschopnost exportu spolu s příznivým výhledem letošní sklizně.
Cena květnového termínového kontraktu na pšenici v Paříži, což je měřítko cen pro další evropské trhy, klesla ze zhruba 272 eur za tunu z 25. března až na 216 eur 1. dubna a nyní se pohybuje kolem 240 eur. Proti úrovni před rokem je ovšem cena vyšší o zhruba 100 eur. Cenový pokles byl pravděpodobně způsoben zvýšenou pozorností trhu k exportu a k faktorům výhledu sklizně, uvedl podle agentury Reuters jeden německý analytik. Na konci března evropská asociace obchodníků s obilím Coceral předpověděla, že v EU se letos zvýší produkce měkké pšenice o zhruba 15 procent na 128,6 milionu tun. Vyšší sklizeň se přitom očekává i v USA a Austrálii. Ceny pšenice v Evropě budou ale i nadále silně ovlivňovány pohyby na americkém trhu. Ty jsou v podstatě určovány vývojem objemu finančních investic do komodit; tyto investice přitom reagují na úplně jiné zprávy než odhady sklizní, uvádějí analytici. Americkými trhy komodit hýbou hlavně vnější faktory jako úvěrová krize, ceny ropy a další zprávy z ekonomiky. 

Zdroj: Agroweb


Hodnocení => průměr 080
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář