Renata Šarjaková, 25. březen 2008
Cukrovka na stejné výměře

Plocha osetá cukrovou řepou v letošním roce by měla být přibližně stejná jako v roce 2007, kdy činila 54,1 tisíce hektarů. Z toho zhruba 44 tisíc hektarů bylo určeno pro produkci cukru a deset tisíc pro výrobu bioetanolu a průmyslového cukru. Informoval o tom ředitel Svazu pěstitelů cukrovky Čech Jiří Krouský na valné hromadě, která se uskutečnila minulý týden v Bezně na Mladoboleslavsku.

Podle předsedy svazu Zdeňka Joudala minulý rok byl pro toto odvětví velmi dramatický. Nestál za tím jen odchod společnosti Eastern Sugar a odevzdání 102 tisíc tun kvóty Bruselu, ale i očekávání dalšího krácení kvót. Joudal připomněl, že žádosti dvaceti pěstitelů o vrácení kvóty byly zamítnuty kvůli jejich dlouhodobým smlouvám s cukrovary.
Svazu se nelíbí stav podpor v rámci oddělené platby za cukr. „ČR je jedinou řepařskou zemí, která tuto platbu nedá pěstitelům celou,“ uvedl s tím, že letos představuje jen 85 procent, zbytek se rozděluje jako platba na plochu. Život pěstitelům cukrovky podle svazu ještě více komplikuje nárůst cen obilí, řepky a dalších plodin, což s sebou nese i zvyšování cen pesticidů, mechanizace, ale i nájemného a podobně. Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Miroslava Jirovského pěstitelé zatím svoji nezáviděníhodnou situaci ustáli.
Produkce cukru v minulém roce představovala podle údajů svazu 373 tisíc tun. Letošní kvóta pro ČR pro výrobu cukru činí podle jeho údajů 372 459 tun cukru, přičemž byla dokoupena celá dodatečná kvóta ve výši 20 070 tun. Kvóta bude však pod hranicí spotřeby ČR. Agronomický ředitel Cukrovarů TTD Dobrovice Jaroslav Verfl upřesnil, že spotřeba cukru na našem trhu dosahuje 400 až 420 tisíc tun cukru. Kvóta přitom činí kolem 370 tisíc tun. Deficit se tak podle něj odhaduje na 50 tisíc tun, které budou kryty dovozem. Pravděpodobně půjde o cukr z Německa, které bude naším nejbližším sousedem, vyvážejícím tuto komoditu.


Zdroj: Agroweb

Hodnocení => průměr 066
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář