Renata Šarjaková, 19. únor 2008
Ceny pšenice stoupají

Světové ceny pšenice vystoupily minulý týden na nové rekordy.

 

 Klíčový termínový kontrakt chicagské burzy vzrostl o více než pět procent nad 11 dolarů za bušl (asi 27 kilogramů). V Evropě pak dosáhly kontrakty na březen asi 290 eur, v přepočtu kolem 7300 korun, za tunu pšenice. Za tímto posunem údajně stojí příliv kapitálu od spekulativních investičních fondů.

Podle prezidenta Agrární komory ČR Jana Veleby se tento výkyv nemusí na našem trhu vůbec projevit. „Je třeba počkat, zda se ceny opět nesníží. Nemají totiž velkou stabilitu a poměrně rychle se mění jak směrem nahoru tak i dolů,“ míní Veleba. Navíc jsou podle něj v Evropské unii osety obilninami poměrně velké plochy, jen v Německu zaujímají ozimy o 11 procent větší výměru než v předchozím roce. „Pokud dobře přezimují, tak to vyvolá tlak na ceny směrem dolů,“ doplnil. Vliv na případný další nárůst tuzemských cen má i fakt, že hladina cen obilí v České republice se pohybuje už teď na poměrně vysoké úrovni. Jejich případné změny budou záležet na dalším vývoji na trzích.
Nedávné zvýšení cen obilí na světových burzách je podle předsedy Zemědělského svazu ČR Miroslava Jirovského překvapivé. „Podle výhledů publikovaných v prosinci se očekávalo, že ceny obilovin budou naopak klesat,“ konstatoval Jirovský s tím, že opravdu od prosince docházelo k jejich stagnaci, nárůst začal až v posledních dnech. „Spousta obilí se ale z České republiky vyváží a zemědělci budou při jeho odbytu samozřejmě přihlížet ke světovým cenám,“ řekl. Pokud se přesouvá kapitál do surovin, předpokládá se, že jich bude nedostatek, doplnil.
Výkonný ředitel Českomoravského sdružení organizací zemědělského zásobování a nákupu Jiří Zedník uvedl, že zejména evropské trhy se velmi silně promítají do cen obilí v České republice. Obchod je totiž zcela otevřen, hodně obilí se exportuje.„Nějakou pšenici potřebujeme ještě nakoupit. Očekáváme ale, že to bude problém,“ sdělil. Poměrně dost obilí je ještě ve skladech zemědělců, kteří čekají na vysoké ceny. Prodají je potom tomu, kdo nabídne více, řekl. Členové sdružení nyní připravují kontrakty na letošní rok. Na základě těchto jednání velmi předběžně očekává, že ceny se budou pohybovat na zhruba stejné úrovni jako na přelomu let 2007 a 2008, odhadl Zedník. Podle něj se vývoj cen bude odvíjet i od konkrétních obchodních vazeb. „Situace je podobná i u řepky, jejíž cena vylétla v poslední době závratně nahoru. Prodává se i za 10 500 korun za tunu i více,“ podotkl.
Pšenice se podle něj ale za výhodnější cenu nesežene ani v okolních státech. Tam stojí stejně, či se prodává ještě dráž než u nás. „V Rusku je sice pšenice o něco levnější, ale zase je na ni uvaleno 40procentní vývozní clo, takže její dovoz k nám je prakticky nedosažitelný.“ Navíc při dovozu se musejí k ceně suroviny přičíst i dopravní náklady, což vlastní produkt ještě více prodražuje. Takže zřejmě nezbude nic jiného než nakoupit za vyšší cenu, připustil s tím, že členské organizace Českomoravského sdružení zemědělského zásobování a nákupu z toho radost rozhodně nemají. Podílejí se totiž více něž sedmdesáti procenty na výrobě krmiv, jejichž cenu vzhledem k dražším vstupům jsou nuceny zvedat. „Vysoké ceny obilí se tak do zemědělství vracejí jako bumerang. Drtí živočišnou výrobu, hlavně chov prasat, ale i drůbeže,“ upozorňuje. „Je to složitá situace a vypadá to, že se do žní nezlepší.“
Cena obilovin stoupla již v minulém roce, kdy se zvýšila zhruba na dvojnásobek. Výrazně vzrostly i ceny kukuřice, sóji a dalších plodin. K tomuto vývoji přispělo kromě velmi nízkých zásob obilovin a zvyšující se poptávky asijských zemí také využívání zemědělské půdy v některých průmyslových zemích k produkci biopaliv.
Průměrné ceny potravinářské pšenice v České republice podle sledování Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) po lednovém propadu od počátku února opět mírně rostou. V šestém týdnu letošního roku zemědělští výrobci prodávali tunu potravinářské pšenice za 5800 až 6500 korun a krmné pšenice za 4279 až 6000 korun, informoval SZIF.

 

Zdroj: Zuzana Fialová


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 098
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář