Odkazy
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
Aktuality
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Renata Šarjaková, 14. prosinec 2007
Pěstování brutnáku lékařského ve Velké Britanii
Pěstování brutnáku lékařského ve Velké Britanii
Popularita pěstování brutnáku lékařského ve Velké Britanii stále roste a tato plodina je zde považována za jednu z nejziskovějších.
Brutnák lékařský (Borago officinalis) produkuje v semenech vynikající olej obsahující gamma-linolenovou kyselinu (GLA), omega-6-esenciální mastnou kyselinu používanou jako potravní doplněk a složku přípravků péče o pleť. Odborníci na bylinnou medicínu doporučují brutnákový olej na léčení artritidy, ekzémů a premenstruačního stresu. GLA má protizánětlivé vlastnosti podobné účinkům oleje z pupalky dvouleté a brutnák obsahuje její nejkoncentrovanější formu
Pěstování brutnáku má oproti pěstování pupalky výhody jarního setí, rychlejšího růstu, časnější sklizně a získání větších semen. Při malé péči a malém počtu škůdců a chorob, kterými brutnák trpí, může dosáhnout zralosti za cca 100 dní od vysetí. Výnosy mohou dosáhnout až 0,75 tun na ha a ceny mohou být 2000 liber za tunu. Tyto ceny jsou pro pěstitele garantované, takže si mohou být jisti slušnými platbami. Brutnák je považován za nejziskovější a nejrentabilnější speciální plodinu ve Velké Británii a jeho popularita u pěstitelů v posledních třech až pěti letech stále roste. Ukazuje se, že britské podmínky počasí jí vyhovují a je zde pěstován na rozloze cca 7 000 ha, hlavně na jihu, východu a některých oblastech Yorkshire.
V pěstování brutnáku hrají podstatnou úlohu včely, proto jsou podél brutnákových polí obvykle vidět stovky úlů. To velmi vítají i pěstitelé v oblastech produkce ovoce.
Brutnák má rád hluboké, dobře odvodněné půdy a velmi dobře snáší jak horko tak vydatné srážky a produkuje vyšší výnosy při vhodné kombinaci těchto dvou faktorů. Tato plodina by měla být seta v polovině dubna do jemně zpracovaného zpevněného seťového lůžka. Rychlý časný růst pomáhá potlačovat růst plevelů v počátečních stadiích a žádoucí je cílová populace 70 – 80 rostlin na čtvereční metr. Výnosy brutnákového semene mohou být kolísavé v závislosti na podmínkách počasí. Je pouze potřeba určitá doba suchého počasí v době kosení do řádků, aby se umožnilu semenu dozrát před sklizní kombajnem. Letošní vlhké srpnové počasí ve Velké Británii ovlivnilo produkci, protože tradiční kosení do řádků bylo pozdrženo. Proto jsou pro pěstování brutnáku preferovány oblasti s malými srážkami kvůli obtížnosti sklizně ve vlhkých podmínkách.
Výnosy brutnáku jsou obvykle vynikající a nízký vklad hnojiv a chemikálií z něj činí ideální plodinu s nejlepšími zisky a velkými výhodami pro drobnější pěstitele.
Zdroj: Ing. Šárka Vondrášková