Odkazy
- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
Aktuality
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Renata Šarjaková, 31. srpen 2007
Surového fosfátu je dostatek
Surového fosfátu je dostatek
Vytěžitelné zásoby surového fosfátu ve světě se odhadují na 17 miliard tun, vystačí přibližně na 115 let.
Světové zásoby fosfátu vystačí ještě na mnoho let. Vytěžitelné zásoby surového fosfátu se při současných tržních cenách odhadují přibližně na 17 miliard tun. Při roční spotřebě necelých 150 mil. tun tak vystačí zhruba na 115 let. Kromě toho existují ještě další rezervy, jejichž získávání však není při současných cenách ekonomicky rentabilní. Ty jsou odhadovány na dalších 48 miliard tun.
Kontaminace kadmiem omezuje surovinové zdroje. Není však surovina jako surovina. Velké množství ložisek je kontaminováno podílem kadmia. Tato ložiska se nacházejí především v Egyptě, Tunisku a částečně také v Maroku a Izraeli. Ruská ložiska se vyznačují velmi nízkým podílem kadmia, předpokládá se však, že budou brzy vytěžena.
Fosforečná hnojiva s podílem P2O5 vyšším než 5 % musí být v zemích EU označena, pokud jejich obsah kadmia převyšuje 20 mg . kg –1 P2O5. Mezní hodnota pro toto hnojivo činí 50 mg . kg–1 P2O5.
Německo importuje ročně přibližně 87 000 tun surového fosfátu. Z toho přibližně 80 % pochází z Izraele, zbytek se dováží z Ruska. K tomu přistupuje import ve formě diamoniumfosfátu (DAP) z Ruska a severní Afriky a dále malé množství NPK hnojiv z Nizozemska a Francie. Celková spotřeba fosfátu v Německu se odhaduje na 300 000 tun.
Znovuzískávání fosforu z oběhu dusíku dosud nepředstavuje zdroj, který by mohl sloužit pro zásobování. Je sice možné získávat fosfát z čistírenských kalů, avšak postupy jsou za současného stavu techniky příliš nákladné.
Hodnocení
=> průměr 107