Renata Šarjaková, 24. srpen 2007
Výskyt plevelů, škůdců a chorob se mění
Změny klimatických podmínek ovlivňují výskyt a šíření plevelů, škůdců a chorob rostlin.
 
Změny koncentrace CO2, teploty a dostupnosti vody nebo minerálních látek ovlivňují nejen růst kulturních rostlin, ale i plevelů. Pro poměr plevelů a kulturních rostlin je zvláště důležitá rozdílná reakce C3 a C4 rostlin na efekt CO2. Většina plodin patří k C3 rostlinám, zatímco většina plevelů jsou C4 rostliny. V pokusech podpořilo zvýšení koncentrace oxidu uhličitého v tomtéž porostu růst C3 rostlin na úkor C4 druhů. Méně příznivě se projevil vliv vyšší teploty na růst a šíření plevelů. Například biomasa merlíku bílého tak při zvýšení teploty o 3 °C vzrostla o 240 %. Mnoho plevelných druhů se také šíří více na sever.
Velký vliv mají klimatické podmínky i na rostlinné škůdce jako hmyz a houby. Vyšší hodnoty CO2 mění obsah dusíku v rostlinných pletivech, což většinou vede k silnějšímu poškození způsobenému požerem hmyzu.
Ve vyšších zeměpisných šířkách určují teplotní poměry přežívání vajíček a larev v zimě. V Evropě by mohlo oteplení o 3 až 6 °C posunout hranice rozšíření některých druhů hmyzu o více než 1000 km na sever a vést k tomu, že se během ročního cyklu vyvine další generace. Dalším faktorem, který ovlivňuje šíření škůdců, jsou povětrnostní podmínky. Mnoho hmyzu, jako saranče, černopáska aj. potřebuje pro své šíření přenos větrem. Nové povětrnostní podmínky vznikající v důsledku klimatických změn vedou tedy také ke změnám v šíření škodlivých organismů.
Chorobám vyvolaným houbami nebo viry, jako padlí, rez ječná u ječmene, rez plevová u pšenice, listovým skvrnitostem a chorobě cukrovky rizománii svědčí mírné zimy. Plíseň bramborová na bramborách se vyskytuje při teplejším a vlhčím počasí dříve a s větší intenzitou. Suchá a horká léta redukují oproti tomu infekce vyvolané houbovými patogeny také proto, že se zvyšuje rezistence rostlin. Výskyt mnoha rostlinných chorob v teplejším klimatu se pravděpodobně posune do oblastí vyšších zeměpisných šířek, v nichž tyto choroby dosud nebyly zjištěny. Prostorové šíření škůdců a původců chorob však bude záviset především na reakci hostitelských rostlin na nové klimatické podmínky a samozřejmě také na uzpůsobení agrotechniky klimatickým změnám.
 
Zdroj: Mgr. Dana Koubová

Hodnocení => průměr 117
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář