- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Otice
Ministerstvo zemědělství ... více - 13. březen 2025:
Jednotná žádost 2025 - Hukvaldy
Ministerstvo zemědělství ... více - 27. únor 2025:
AGRObase - magazín Agrární komory České republiky rok 2025
... více
Výskyt hraboše polního v únoru 2025
Výsledky monitoringu výskytu škodlivých organismů Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) potvrdily mírný nárůst populací hraboše polního v časně jarním období. Z celorepublikového průměru 321 aktivních východů z nor na hektar (AVN/ha) v lednu hodnoty v únoru mírně vzrostly na 351 AVN/ha, což odpovídá 0,9násobku prahu škodlivosti dle jeho přepočtu napříč sledovanými plodinami.
V současné době je patrný nárůst populací na plochách s meziplodinami a krmnými plodinami. Zde je nutné vývoj populací bedlivě sledovat a případnou gradaci podchytit ještě před tím, než se jedinci z časně jarních vrhů stačí rozšířit na přilehlá pole s ozimými plodinami, kde mohou způsobit hospodářky významné škody. Zvýšená četnost aktivních východů z nor byla zjištěna v Královehradeckém, Olomouckém, Pardubickém, Středočeském a Ústeckém kraji.
Inspektoři ÚKZÚZ monitorovali v únoru výskyt hraboše polního v jednoletých i víceletých plodinách. Zhruba 40 % pozorování byla provedena na trvalých travních porostech, v sadech a v krmných plodinách. Průměrné hodnoty se zde pohybovaly na úrovni 666 AVN/ha (tj. 1,7násobku aktuálního prahu škodlivosti, jenž představoval do konce února pro plodiny starší jednoho roku 400 AVN/ha). Průměrný počet AVN/ha v ozimých plodinách činil 138 AVN/ha, což představovalo 0,7násobek aktuálního prahu škodlivosti (ten odpovídal hodnotě 200 AVN/ha).
Od 1. března se mění práh škodlivosti z 200/400 AVN/ha na 50 AVN/ha ve všech plodinách, což posune škodlivost na čtyř- až osmi- násobek současně dosahovaných hodnot. Na některých lokalitách tak může dojít k rychlému nárustu škod. Extrémní výskyty, přesahující 4 000 AVN/ha (tj. 10násobek prahu škodlivosti), byly zjištěny kupříkladu v porostech vojtěšek na Olomoucku, Teplicku a Trutnovsku. Škody se také mohou místy objevovat v krmných plodinách pěstovaných na Mělnicku, Nymbursku, Prostějovsku, nebo Rakovnicku, kde byly potvrzeny hodnoty nad 1 000 AVN/ha.
Lokálně zvýšené hodnoty populací v tomto období nejsou neobvyklé, přesto se doporučuje při prvním možném termínu využít aplikace rodenticidů do nor v základní dávce 2 kg/ha. Od počátku roku 2025 byly nahlášeny aplikace na cca 4 100 hektarech orné půdy. Nejvíce hlášení přichází z krajů s pravidelnými výskyty škod, tj. z kraje Jihomoravského, Olomouckého, Středočeského a Ústeckého.
Připomínáme, že aplikace přípravku musí být nahlášena ÚKZÚZ nejpozději 3 dny před jejím zahájením.
Aktuální vývoj populací hraboše polního můžete nepřetržitě sledovat na Rostlinolékařském portálu ÚKZÚZ.
Mgr. Petra Hrabčáková, Ph.D., tisková mluvčí
Grafy výskytu hraboše polního - únor 2025 (pdf, 709 kB)