- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Výskyt hraboše polního v srpnu 2024
Výsledky monitoringu výskytu škodlivých organismů Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) potvrdily mírný pokles populací hraboše polního. Z celorepublikového průměru 365 aktivních východů z nor na hektar (AVN/ha) v červenci klesly hodnoty v srpnu na 218 AVN/ha. Dle přepočtu letního prahu škodlivosti se jedná o 1,4násobek, což odpovídá stavu mimo gradaci. Riziko vzniku lokálních škod je však možné očekávat především v krajích Středočeský, Olomoucký, Pardubický a Zlínský.
Inspektoři ÚKZÚZ provedli srpnová pozorování výskytu hraboše polního jak v jarních plodinách, tak ve výdrolech plodin ozimých. Zhruba polovina pozorování byla vedena v trvalých travních porostech, v sadech a v krmných plodinách po seči. Průměrné hodnoty v jednoletých kulturách dosáhly 167 AVN/ha (tj. 0,8násobku aktuálního prahu škodlivosti). Průměrný počet AVN/ha v ostatních monitorovaných plodinách činil 382, což odpovídá hodnotě 1,9násobku aktuálního prahu škodlivosti (ten od září představuje 200 AVN/ha pro jednoleté a 400 AVN/ha pro dvou a víceleté plodiny). Vyšší počty byly patrné v krmných plodinách na Prostějovsku, Přerovsku, Kroměřížsku, Nymbursku nebo na Kutnohorsku. Jisté riziko mohou od září představovat výdroly řepky, kde lze pozorovat oživení populací.
Riziko ohrožení porostů hrabošem polním kleslo v celé ČR. Lokálně se mohou objevovat škody v plodinách ve Středočeském, Olomouckém, Pardubickém a Zlínském kraji. Nejvyšší výskyty, přesahující i 2 000 AVN/ha (10násobek prahu škodlivosti), byly v srpnu zjištěny v porostech vojtěšek na Prostějovsku.
Lokálně zvýšené hodnoty populací v tomto období nejsou neobvyklé. V souvislosti s průběhem gradace v posledních 4 letech je možné předpokládat útlum škod způsobených hrabošem polním. Situaci ve zvýšené míře začneme opět monitorovat v průběhu září, které představuje klíčové období pro ochranu čerstvě zasetých ozimů. Při trvajících problémech s hraboši je možné využít aplikace rodenticidů do nor v základní dávce 2 kg/ha. Aplikovat lze v místech, kde to umožňují podmínky porostu a po seči.
Připomínáme, že aplikace přípravku musí být nahlášena ÚKZÚZ nejpozději 3 dny před jejím zahájením.
Aktuální vývoj populací hraboše polního můžete sledovat na Rostlinolékařském portálu.
Mgr. Petra Hrabčáková, Ph.D., zástup tiskové mluvčí