Renata Šarjaková, 9. červenec 2024
ČTK: Sklizeň obilnin začala o týden dřív než loni, zpomaluje ji místy silný déšť

ČTK

 

Letošní sklizeň obilnin začala v 25. týdnu, o týden dříve než loni, sklizeno je 3,42 procenta ploch obilnin, což je zhruba 41 400 hektarů. Řepky je sklizeno 4,22 procenta, což odpovídá 14 500 hektarů. Vyplývá to z prvního šetření Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) k 7. červenci. ČTK to sdělila Armine Artouni z tiskového odboru ministerstva zemědělství (MZe). Žně podle ministerstva zpomalují srážky, místy až velmi silné, které postupují napříč celým Českem. Zemědělci podle statistiků letos sklízejí obilniny z nejmenší pěstební plochy od počátku sledování před více než 100 lety.

Celková produkce sklizených obilovin dosahuje 246 800 tun při průměrném hektarovém výnosu 5,96 t/ha. V porovnání s postupem sklizně loňského roku, je letošní sklizená plocha o 10 000 hektarů větší, oproti roku 2022 jsou letošní žně ale pomalejší.

První se začal sklízet v týdnu od 17. června ječmen ozimý. Tradičně vjely první kombajny do porostů na jižní Moravě, v okolí Pohořelic. V následujícím týdnu, posledním červnovém a prvním červencovém, se sklizeň pozvolna rozjela i v dalších krajích, kromě kraje Karlovarského. Zemědělci začali postupně sklízet i rané ozimé pšenice, první sladovnické ječmeny, ale i žito a řepku olejku.

Mluvčí Agrární komory ČR Barbora Pánková uvedla, že pěstitelé původně očekávali dřívější začátek žní o dva až tři týdny, chladnější počasí ale sklizeň oddálilo. Začátek žní i jejich průběh tak podle Pánkové odpovídá normálu, další vývoj sklizně bude záležet na počasí, doplnila. Za standardní tempo sklizně označil také agroanalytik Petr Havel.

Nejdále je sklizeň obilnin ve Zlínském kraji, kde je sklizeno 12,48 procenta ploch, následuje Jihomoravský kraj se 7,15 procenta ploch a Jihočeský kraj s 4,38 procenta. Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha uvedl, že v těchto krajích začala sklizeň i v minulých letech, postupně se budou podle něj sekat obiloviny i v dalších místech. Tempo sklizně ale výrazně ovlivní přívalové srážky, které mohou mít dopad i na kvalitu, dodal Pýcha.

Řepka olejka se sklízí v polovině krajů, nejdále je se sklizní řepky okres Hodonín, kde je sklizených 84 procent ploch. Produkce řepky při průměrném výnosu 2,6 t/ha dosahuje zatím 37 700 tun.

"Oproti předešlým letům nelze k letošnímu roku říct, že by porosty obilnin a řepky trpěly suchem. Naopak, především na Moravě, byl za měsíce květen a červen naměřen nadnormální úhrn srážek, což mimo jiné zapříčinilo z větší části poléhání porostů, s kterým je však v přímé souvislosti spjata kvalita sklizeného zrna," uvedlo MZe. První analýzy kvalitativních ukazatelů jakosti obilovin budou podle resortu známy ve druhé polovině července.

Letošní rok je podle ministerstva, co se týká počasí, atypický. Vegetační vývoj rostlin urychlil velmi brzký nástup jara, poté však mrzlo a nadprůměrně pršelo. "Dubnové mrazy zasáhly obilniny ve fázi sloupkování a řepku v době květu a do značné míry poškodily jejich porosty, lokálně obilniny, více však řepku olejku," podotklo ministerstvo. Havel doplnil, že sklizeň částečně ovlivnily také bouřky, které Česko zasáhly minulý týden, důležitější ale podle něj je, aby nepršelo dlouhodobě. "Takzvané mokré žně znamenají vyšší náklady na sušení úrody a vyšší riziko rozvoje plísní," řekl ČTK Havel.

Zemědělci odhadují letošní úrodu pod úrovní předchozích pěti let, ve kterých se sklízelo přes sedm milionů tun základních obilovin, vyplývá z prvního odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ). Sklizeň základních obilovin letos ve srovnání s loňskou úrodou klesne o 8,8 procenta na 6,822 milionu tun, uvedli statistici minulý týden. "Vedle nižšího hektarového výnosu je důvodem nejmenší pěstební plocha od počátku sledování před více než 100 lety," sdělila minulý čtvrtek vedoucí oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ Renata Vodičková. Řepky se sklidí 1,045 milionu tun, což je o pětinu méně než minulý rok. Důvodem je podle statistiků také nižší očekávaný hektarový výnos, ale i výrazné zmenšení osevní plochy. Statistici údaje o sklizni během léta ještě několikrát zpřesní.

Postup sklizně obilovin a řepky v ČR v roce 2024 najdete zde.


Hodnocení => průměr 286
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář