- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Legislativní změny ve vztahu k ÚKZÚZ – podmínky hospodaření zemědělských podniků ve zranitelných oblastech
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) informuje o změnách týkajících kontrol hospodaření zemědělských podniků ve zranitelných oblastech, ve vztahu k prevenci a snížení znečištění vod dusičnany. Změny vychází z legislativy, která vstoupila v platnost 1. července 2024.
Dne 1. července 2024 nabyla účinnosti novela Nařízení vlády č. 262/2012 Sb., o stanovení zranitelných oblastí a akčním programu (na období 2024–2028), kterým je v České republice uplatňována tzv. nitrátová směrnice. Cílem směrnice je prevence a snížení znečištění vod dusičnany.
Novela mimo vývoje kvality vod zohledňuje vývoj klimatických podmínek, používání nových technologií, poznatků výzkumu i monitoringu hospodaření v zemědělských závodech. Při její aktualizaci byly zahrnuty návrhy a připomínky zemědělské praxe.
Nově bylo navrženo 12 zranitelných oblastí dusičnany, zahrnujících celkem 40 katastrálních území. Mezi další změny patří zejména:
- snížení limitů přívodu dusíku v hnojivech u některých plodin, zejména u ozimé řepky a jarních plodin,
- posunutí začátku zákazu hnojení u hnojiv s rychle uvolnitelným dusíkem o dva týdny, v reakci na klimatickou změnu a zvyšující se podzimní teploty,
- možnost přímého vyvážení chlévské mrvy ze stáje k uložení na zemědělský pozemek, bez nutnosti meziskladování ve zpevněných skladech, při nižší spotřebě použitého steliva,
- zjednodušení administrativy při výpočtu bilance dusíku, nyní povinné pouze pro podniky s více než 30 hektary orné půdy,
- zvýšení ochrany zdrojů pitné vody zavedením požadavků na šetrné hospodaření v okolí ochranných pásem vodních zdrojů prvního stupně při pěstování širokořádkových plodin na svažitých pozemcích, při pěstování kukuřice po sobě a při uložení hnojiv na zemědělské půdě.
Uvedené změny mají vliv nejen na zemědělce hospodařící ve zranitelných oblastech, ale také na žadatele o agroenvironmentálně-klimatická opatření, ekologické zemědělství a celofaremní ekoplatbu při dodržování minimálních požadavků na používání hnojiv.
Ivana Kršková, tisková mluvčí,
Nařízení vlády č. 262/2012 Sb., o stanovení zranitelných oblastí a akčním programu, ve znění pozdějších předpisů.