- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
V České republice se daří snižovat spotřebu přípravků na ochranu rostlin. Od roku 2018 klesla o 10,4 procenta
Čeští zemědělci snížili v letech 2018 až 2023 spotřebu přípravků na ochranu rostlin o 10,4 %. Je to výsledek šetrnějšího přístupu k obhospodařování zemědělské půdy, ale také celoevropského zákazu některých látek. Pokles souvisí i s naplňováním opatření Národního akčního plánu k bezpečnému používání pesticidů (NAP) v ČR 2018-2022. Závěrečnou zprávu shrnující celé období platnosti NAP dnes Ministerstvo zemědělství (MZe) předložilo pro informaci vládě.
„Jsem rád, že naši zemědělci stále více upřednostňují udržitelné hospodaření na zemědělské půdě a daří se jim dlouhodobě snižovat spotřebu přípravků na ochranu rostlin. Tento trend chceme podporovat i v příštích letech, je to důležité pro ochranu životního prostředí,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
V období od 2018 do 2023 se dařilo snižovat spotřebu herbicidů a desikantů, klesla o 22 %, o více než 17 % se snížila spotřeba fungicidů. Minimalizovala se také spotřeba insekticidních mořidel. To je výsledkem zákazu používání insekticidních mořidel na bázi neonikotinoidů z roku 2018. Celkovou spotřebu chemických přípravků výrazně ovlivňuje přemnožení hraboše polního, která se například v roce 2023 projevila extrémním meziročním nárůstem spotřeby rodenticidů (o 468 %).
Grafické porovnání spotřeby přípravků na ochranu rostlin v letech 2018–2023 (v kg, l)
Zdroj: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ)
Na plnění úkolů vyplývajících z opatření NAP se podílejí MZe, Ministerstvo zdravotnictví, Ministerstvo životního prostředí a další odborná pracoviště. Během období platnosti NAP se podařilo zcela či částečně realizovat 90 % opatření. Konkrétně bylo do konce letošního prvního čtvrtletí z celkového počtu 44 zcela splněno 23 opatření, částečně splněno 17 a nesplněna byla 4 opatření. Opatření, která byla splněna částečně nebo splněna nebyla, budou revidována a případně převedena do NAP pro další období.
Výzkumné priority realizované v rámci NAP se zaměřovaly například na řízení ochrany rostlin, inovace metod integrované ochrany rostlin, biologické a nechemické prostředky, metody ochrany rostlin a odolnost rostlin proti škodlivým organismům. Pozitivní bylo narůstající zapojení řešitelů z vědecko-výzkumných organizací a akademické sféry. Klíčovou roli zde přesto má Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský.
Z rozpočtu Ministerstva zemědělství byly cíle NAP v období 2018–2022 podpořeny celkovou částkou zhruba 77,3 mil. Kč. V letech 2023 až 2024 je předpokládaná výše finanční podpory 40,1 mil. Kč (částka za rok 2024 vychází z plánovaných výdajů).
Národní akční plán k bezpečnému používání pesticidů (NAP) je soubor opatření, kterým se ve členských státech EU realizuje program snížení nepříznivého vlivu přípravků na ochranu rostlin na zdraví lidí a životní prostředí.
Vojtěch Bílý
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství