Renata Šarjaková, 30. duben 2024
Ministr Výborný v Lucemburku: Evropskou komisi jsem požádal o mimořádnou pomoc ovocnářům, které zasáhly katastrofální mrazy

Pěstitelům ovoce, které napříč Evropou postihly v minulých dnech katastrofální mrazy, by měla pomoci Evropská komise. Využít by k tomu měla podle českého ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) finanční prostředky ze zemědělské rezervy či jiných nástrojů EU. Ministr k tomu dnes v Lucemburku na bilaterálním jednání vyzval komisaře pro zemědělství Janusze Wojciechowského. Česko po dohodě s komisařem pošle Evropské komisi v nejbližších dnes oficiální žádost s vyčíslením škod.

 

 

„Českou republiku zasáhly v minulém týdnu mrazy, na které se nikdo z pěstitelů nemohl připravit. Kvůli teplému počasí v březnu byla vegetace o měsíc napřed, potom ale nepřišly tradiční jarní mrazíky, se kterými se dá bojovat nebo využít standardní nástroje pojištění. V podstatě se na několik dní vrátilo zimní počasí s celonočními mrazy. Takovou katastrofu v České republice nepamatujeme od roku 1929, na většině území Čech přišli ovocnáři o veškerou úrodu a v letošním roce nesklidí žádné ovoce. Stejné mrazy postihly i několik dalších evropských zemí, proto jsem Evropskou komisi vyzval, aby v této krizové situaci pomohla pěstitelům finančními prostředky ze zemědělské rezervy,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný.

Jen v České republice jsou první odhady škod v ovocných sadech více než 1 miliarda korun (40 milionů EUR), ve vinohradech jsou škody dokonce přes 2 miliardy (80 mil. EUR). Pěstitele ovoce tak nyní čeká rok a půl nákladů bez jakýchkoli příjmů.

„Právě i pro tyto situace zemědělská rezerva existuje a Komise by ji podle nás měla využít. S komisařem Wojciechowským jsem se dohodl, že v nejbližších dnech odešleme oficiální žádost o pomoc s přesným vyčíslením rozsahu katastrofy,” dodal ministr Výborný.

S komisařem pro oblast zemědělství Januszem Wojciechowským jednal ministr Výborný mimořádně ještě před zahájením jednání Rady. Mimo situaci ovocnářů bylo tématem jednání také další snižování počtu kontrol u zemědělců. Komisař ocenil iniciativu českého ministra na Radě v lednu letošního roku, kde ČR předložila požadavek na snížení kontrol u systému satelitního sledování pozemků (systém AMS). S ministrem Výborným se shodl i na tom, že je potřeba v dalším zjednodušení systému pokračovat a Komise již v tomto směru činí další kroky.

„Za důležité považuji také to, že jsme se s panem komisařem shodli na potřebě prodloužení dočasného krizového rámce pro státní podpory v zemědělství, který umožňuje členským státům flexibilně reagovat na mimořádné okolnosti. Prodloužení by podle nás mělo být minimálně po stejnou dobu jako platí bezcelní dohody s Ukrajinou, tedy do poloviny příštího roku,” řekl ministr Výborný.

Ministři také debatovali o budoucnosti zemědělství v EU. Podle českého ministra zemědělství se EU musí vyhnout situaci, která nastala při přípravě současné společné zemědělské politiky (SZP), kdy členské státy od Evropské komise nedostaly návrh legislativy včas.

„Mezi priority nové SZP určitě musí patřit důraz na generační obměnu, zemědělství se musí stát moderním a konkurenceschopným sektorem, který přiláká mladé lidi. To znamená dát ještě větší důraz na precizní zemědělství nebo nové techniky šlechtění, včetně co nejrychlejšího schválení legislativy k novým genomickým technikám,” uvedl ministr Výborný.

Při přípravě legislativních povinností s dopadem na zemědělský sektor musí být podle ČR vždy připraveny detailní dopadové analýzy. To bohužel v posledních letech nebylo pravidlem a zemědělská veřejnost si na to oprávněně stěžovala. „Pokud chceme důvěryhodnou politiku, musí být založená na jasných datech. Jen tak o jejích přínosech dokážeme přesvědčit zemědělskou i laickou veřejnost,” dodal ministr Výborný.

Aktuálním tématem je také připravované provádění nařízení proti odlesňování. Česká republika podporuje smysl a cíle nařízení. Jsme si vědomi, že bez zastavení odlesňování ve světě nejsme schopni řešit globální problémy, jako je změna klimatu. Její fatální dopady aktuálně pociťujeme. Pro naplňování cílů tohoto nařízení je ale velmi důležité, aby byla provedena klasifikace zemí dle rizikovosti odlesňování a byl co nejdříve k dispozici funkční a otestovaný informační systém Evropské unie.

„Není akceptovatelné, aby právě tyto klíčové nástroje byly zveřejněny až krátce před nabytím účinnosti nařízení. Je nezbytné členským státům i podnikům v Evropské unii i mimo ni poskytnout dostatek časového prostoru pro adaptaci a snažit se efektivně minimalizovat administrativní zátěž. Proto jednoznačně podporuji, aby termín účinnosti nařízení proti odlesňování byl odložen,” uvedl Výborný.

Rada ministrů se zabývala také obchodními otázkami. Předpokladem zachování pozitivního vývoje obchodní bilance je zvyšování konkurenceschopnosti evropských farmářů a zmírňování dlouhodobého tlaku různých vlivů na evropské farmáře. Prioritou ČR je najít koncepční dlouhodobé řešení.

„Projednali jsme jasné nastavení pravidel obchodu s Ukrajinou, u kterého se podařilo nedávno dosáhnout křehkého kompromisu s Evropským parlamentem. Bezcelní dohoda tak bude pokračovat i po pátém červnu. Na Evropskou komisi jsem dnes apeloval, aby včas využívala všech prosazených bezpečnostních opatření. Silný a otevřený trh je nezbytný pro další ekonomický rozvoj. Pan komisař mi slíbil, že Komise je připravená na spuštění dohodnutých mechanismů bez odkladu,” uzavřel ministr Výborný.

 

Vojtěch Bílý

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

 

Hodnocení => průměr 225
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář