- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Výsledky studie potvrdily nový genotyp fytoplazmového žloutnutí a červenání listů révy v ČR
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) se v posledních letech zaměřil na mapování rozšíření nebezpečných chorob révy vinné na Moravě, mimo jiné i původce fytoplazmového žloutnutí a červenání listů révy (fytoplazmy stolburu). Ze získaných vzorků této fytoplazmy byla v roce 2023 provedena genotypizace.
ÚKZÚZ provedl v roce 2023, za finanční podpory Národního akčního plánu pro bezpečné používání pesticidů, studii pro genotypizaci vzorků fytoplazmy stolburu. Poslední studie byly provedeny před více než 10lety a potvrdily na území ČR pouze výskyt genotypu tuf-b.
Aktuální studie, jejíž cílem bylo ověření převažujícího genotypu stolburu na moravských vinicích, byla provedena ze vzorků získaných v letech 2017-2023 především z révy vinné. Z celkem 127 testovaných vzorků bylo 125 vzorků révy vinné a 2 vzorky svlačce. Pro genotypizaci byla použita speciální PCR analýza (PCR - polymerázová řetězová reakce).
Genetickou typizací, kterou prováděla akreditovaná diagnostická laboratoř ÚKZÚZ, bylo potvrzeno, že z 98 % se na moravských vinicích vyskytuje fytoplazma stolburu, typu tuf-b, jejíž životní cyklus je spjat se svlačcem rolním.
Ve dvou vzorcích révy vinné byl v ČR poprvé zachycen i typ tuf-a, který je spjatý s životním cyklem zahrnujícím kopřivu.
V návaznosti na výsledky studie ÚKZÚZ doporučuje v rámci preventivních opatření proti šíření fytoplazmového žloutnutí a červenání listů révy uplatňovat i nadále opatření postavená na redukci hostitelských rostlin (dvouděložných plevelů, a to zejména svlačce rolního) a omezování přenašečů (žilnatky vironosné).
Podrobnosti studie jsou zveřejněny na webových stránkách ÚKZÚZ (Zdraví rostlin), informace k fytoplazmovému žloutnutí a červenání listů révy jsou k dispozici na Rostlinolékařském portálu ÚKZÚZ.
Ivana Kršková, tisková mluvčí