- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Antimikrobiální rezistence - zpráva za rok 2023
Předkládaná zpráva navazuje na první, analytický dokument, zpracovaný v roce 2019 a je dalším dokumentem zahrnujícím výsledky a experimentální data zpracované v rámci plnění jednoho z cílů Akčního plánu Národního antibiotického programu (AP NAP) schváleného na období 2019–2022.
Náplní uvedeného cíle je zformulovat rámec pro sledování environmentální zátěže (půda) v důsledku rezistence k antimikrobikům u bakterií a reziduí antimikrobních léčivých látek používaných v chovech hospodářských zvířat.
Primární náplní řešeného projektu byly mikrobiologické rozbory, konkrétně stanovení přítomností genů rezistence na fluorochinolony v různých částech drůbeží farmy, v orgánech kuřat a následně také v samotné podestýlce. V rámci řešení projektu byla dále testována účinnost fermentace na odstranění genů rezistence, rezistentních mikroorganismů a reziduí fluorochinolonů z podestýlky. Podobně byla testována i půda po aplikaci zralé podestýlky v průběhu vegetační sezóny.
V rámci řešeného projektu byl získán ucelený pohled na osud těchto látek v životním prostředí po aplikaci statkových hnojiv (od medikace brojlerů kuřat, přes aplikaci podestýlky na půdu až po samotný osud látek v terestriálním prostředí).
Antimikrobiální rezistence - zpráva za rok 2023 ke stažení