Renata Šarjaková, 9. listopad 2023
Dovoz ze třetích zemí - Často kladené otázky

Dovoz ze třetích zemí - Často kladené otázky

 


Dovoz do ČR = dovoz ze třetích zemí (tj. země, které nejsou členy EU)

1. Je třeba při dovozu do České republiky dovozní povolení?

Dovoz komerčních zásilek a zboží pro osobní spotřebu probíhá v rámci pravidel legislativní regulace podle Nařízení (EU) 2019/2072.
Specifické dovozní požadavky se pro jednotlivé zásilky nestanovují a žádné doklady pro povolení dovozu jednotlivých obchodních zásilek se nevydávají.

2. Které zásilky podléhají dovozní rostlinolékařské kontrole?

Rostlinolékařská regulace se týká nejen čerstvého materiálu rostlinného původu, tedy rostlin, ovoce a zeleniny, řezaných květin a stromků, osiv ale také zásilek zeminy, použitých zemědělských strojů, dřevěných produktů a dřevěných obalů a prokladů zboží.

Bez omezení rostlinolékařskými certifikáty či dozoru při dovozu lze dovážet:

  • plody dle přílohy XI. C Nařízení 2019/2072,
  • jádra a zrno (mimo osiva) neuvedená v příloze XI.A ani B Nařízení 2019/2072;
  • rostlinné produkty zpracované sušením, mletím, loupáním nebo mražením;
  • potravinové produkty;
  • dřevěné produkty nezařazené v příloze XI.A ani B Nařízení 2019/2072;
  • palety a bedny včetně prokladů ošetřené dle ISPM 15.

Pravidla dovozu, povinnosti zúčastněných a popis procesů pro rostlinolékařský dozor při dovozu je uveden v kapitole „Dovoz ze třetích zemí“

3. Podléhají dovozní rostlinolékařské kontrole také rostlinné produkty pro potravinářské či krmné účely?

Rozlišení komodit dle rizika podléhajících rostlinolékařské regulaci a postupům dovozu od komodit jejichž dovoz není spojen s povinnostmi v rostlinolékařské prevence zavlečení škůdců a chorob rostlin je uveden v kapitole „Dovoz ze třetích zemí“.

Vedle rostlinolékařského dozoru jsou uplatňovány také regulace dovozu a preventivní činnosti jiných orgánů v sektorech bezpečnosti potravin a krmiv. Na některé komodity podléhající rostlinolékařské dovozní regulaci a kontrole prováděné ÚKZÚZ se tak navíc vztahují povinnosti a dozorové činnosti těchto dalších sektorů, které provádí samostatně  SZPI , SVS, ČIŽP, Celní Správa.

4. Musí být dovozce zásilek podléhajících dovozní rostlinolékařské kontrole registrovaný?

Povinnosti dovozců obchodních zásilek stanovené dle rizika komodit pro

  • zboží podléhající rostlinolékařské regulaci
  • zboží podléhající postupům kontroly při dovozu

jsou uvedeny v kapitole „Dovoz ze třetích zemí“.

Povinnost registrace dovozce se nevztahuje na fyzické osoby dovážející rostlinný materiál k vlastní spotřebě. Jejich zásilky však musí splnit zdravotní garance stejně jako komerční zboží bez ohledu na velikost. Dozor se provádí na výzvu celního orgánu.

5. Kde se jako dovozce můžu zaregistrovat?

Dozor zboží dovozců a monitoring zařízení a jejich okolí se provádí na základě jednotné evidence registrovaných subjektů vedené ÚKZÚZ a Ministerstvem zemědělství.

Žádost o registraci je možné podat prostřednictvím inspektorů ÚKZÚZ.

6. Co je třeba splnit při dovozu rostlin s kořeny do ČR?

Regulace dovozu platí pro všechny rostliny určené k dalšímu pěstování po dovozu. Pravidla dovozu, včetně zákazů nebo zvláštních požadavků při produkci v zemi původu jsou představeny v kapitole „Dovoz ze třetích zemí“.

Rostlinolékařská regulace dovozu pro rostliny bez ohledu na velikost zásilky platí i pro zavazadla cestujících a poštovní zásilky.

7. Existují výjimky u zásilek rostlin, které lze dovézt bez rostlinolékařského osvědčení, přestože dovozní rostlinolékařské kontrole běžně podléhají?

V současnosti EU neuplatňuje žádný limit minimálního množství, který by umožňoval dovoz bez rostlinolékařského osvědčení.

Cestující nemají povinnost předkládat k dovozní kontrole zboží k osobní spotřebě v zavazadlech (pro rostliny k pěstování vč osiv platí limit do 2kg). Při namátkové kontrole ale musí vždy doložit doklady splnění dovozních podmínek tj. rostlinolékařské osvědčení.

8. Co je třeba splnit při dovozu osiva do ČR?

Veškeré osivo musí být při dovozu do EU doprovázeno rostlinolékařským osvědčením. Vyjmenované komodity dle rostlinného druhu a dle původu podléhají také dozoru při dovozu. Pravidla regulace dovozu osiv včetně postupů při vstupu zásilek na území EU jsou představena v kapitole „Dovoz ze třetích zemí“.

Rostlinolékařská regulace dovozu pro osiva bez ohledu na velikost zásilky platí i pro zavazadla cestujících a poštovní zásilky.

Regulace je stanoveny seznamy dle přílohy XI částí A, B Nařízení (EU) 2019/2072.

9. Co je třeba splnit při dovozu plodů do ČR?

Veškeré ovoce a zelenina musí být při dovozu do EU doprovázeno rostlinolékařským osvědčením. Vyjmenované komodity dle rostlinného druhu a dle původu podléhají také dozoru při dovozu. Pravidla regulace dovozu osiv včetně postupů při vstupu zásilek na území EU jsou představena v kapitole „Dovoz ze třetích zemí“.

Rostlinolékařská regulace dovozu pro ovoce a zeleninu platí i pro zavazadla cestujících a poštovní zásilky.

Žádná regulace ani potřeba rostlinolékařského osvědčení není uplatněna pouze pro plody ananasu, banány, datle, durian a kokos. Regulace je stanoveny seznamy dle přílohy XI částí A, B, C Nařízení (EU) 2019/2072.

10. Jaké jsou podmínky pro dovoz dřevěného obalového materiálu?

dřevěný obalový materiál (a tedy i palety) při dovozu do  musí být ošetřený a označený podle mezinárodního standardu ISPM 15 (legislativně stanoveno v čl 43 Nařízení (EU) 2016/2031). Rostlinolékařské osvědčení není vyžadováno. K zásilkám se neváže povinnost předložení k dovozní kontrole.

Další informace o dovozu dřevěného obalového materiálu naleznete v záložce: Často kladené otázky - ISPM 15, dřevěné obaly

11. Jaké jsou podmínky pro dovoz rostlinných druhů podléhajících CITES?

K dovozu exemplářů z přílohy A a B (dle legislativy EU) ze třetích zemí je nutné vývozní povolení CITES země původu a dovozní povolení ČR, která jsou předkládána celnímu úřadu při vstupu do EU. Při dovozu exemplářů z přílohy C a D (dle legislativy EU) se dovozní a vývozní povolení nepožadují a dovozce pouze vyplní ve vstupním místě do ES na celním úřadě formulář oznámení o dovozu. Při dovozu exempláře z přílohy C ze země, která jej zařadila do seznamu CITES, je však nutné i vývozní povolení země původu.

Dozor nad uplatněním požadavků CITES při dovozu provádí ČIŽP.

12. Jak je to s dovozem karanténního materiálu pro vědecké účely?

Pro dovoz zboží, které neodpovídá rostlinolékařským dovozním požadavkům, ale je určené k úřednímu testování, vědeckým nebo vzdělávacím účelům, pokusům, selekci odrůd nebo šlechtění povoluje ÚKZÚZ výjimku dokladem „Oprávnění“ vázaným:

  • na specifickou zásilku spolu
  • se specifickým režimem po dovozu
  • do předem schválených karanténních stanice nebo izolačního zařízení

postupem podle Nařízení (EU) 2019/829.

 

Hodnocení => průměr 132
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář