- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Změny v chráněných zónách omezujících šíření chorob rostlin v České republice, Slovensku a Slovinsku
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) oznamuje změny v chráněných zónách stanovených na ochranu před šířením původce korové nekrózy kaštanovníku v ČR a bakteriální spály jabloňovitých na Slovensku a ve Slovinsku
Dne 9. října 2023 vstoupí v platnost prováděcí nařízení Komise (EU) 2023/1787, kterým se mění přílohy III, IX a X prováděcího nařízení (EU) 2019/2072. Na základě tohoto nařízení přestává být území ČR chráněnou zónou na ochranu před šířením původce korové nekrózy kaštanovníku (Cryphonectria parasitica), který však zůstává v celé EU regulován na rostlinách kaštanovníku setého určených k pěstování (kromě osiva).
Rostliny dubu a kaštanovníku dovážené ze třetích zemí nebo dodávané z jiných členských států EU, a přemisťované na území České republiky, nebudou muset být opatřeny rostlinolékařským pasem pro chráněnou zónu.
Pěstitelům dubů a kaštanovníků rovněž odpadá povinnost připojovat rostlinolékařské pasy pro chráněnou zónu k rostlinám, které uvádějí do oběhu.
Ruší se rovněž všechny rostlinolékařské požadavky, které jsou spojeny s touto chráněnou zónou.
Kromě zrušení chráněné zóny ohledně C. parasitica pozbývá statusu chráněné zóny ohledně původce bakteriální spály jabloňovitých (Erwinia amylovora) rovněž území Slovenska a Slovinska.
Pěstitelé, kteří dodávají hostitelské rostliny E. amylovora na Slovensko, případně do Slovinska, nejsou od 9. října 2023 povinni mít vymezenu nárazníkovou zónu kolem stanoviště produkce.
Rostliny dodávané na území Slovenska a Slovinska nemusí splňovat rostlinolékařské požadavky pro chráněné zóny s ohledem na tohoto původce choroby, ani být opatřeny rostlinolékařským pasem pro tyto chráněné zóny.
Případné dodávky rostlin s pasy pro chráněnou zónu ohledně C. parasitica nebo E. amylovora po 9. říjnu 2023 nebudou považovány za nesoulad s platnou legislativou.
Ivana Kršková, tisková mluvčí, 737 267 642
Prováděcí nařízení Komise (EU) 2023/1787, kterým se mění přílohy III, IX a X prováděcího nařízení (EU) 2019/2072, pokud jde o seznam chráněných zón a příslušných karanténních škodlivých organismů pro chráněné zóny, zákaz dovozu rostlin, rostlinných produktů a jiných předmětů do chráněných zón a zvláštní požadavky na jejich dovoz do chráněných zón nebo přemísťování v jejich rámci.