- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Výsledky průzkumu výskytu verticilliového vadnutí chmele
Původce verticiliového vadnutí chmele, jednoho z nejzávažnějších onemocnění chmele, byl až do roku 2019 v Evropské unii karanténním škodlivým organismem. Od nabytí účinnosti prováděcího nařízení Komise (EU) 2019/2072 se jedná o regulovaný nekaranténní škodlivý organismus pro rostliny chmele určené k pěstování, kromě osiva, s prahovou hodnotou 0 %.
V současné době kvůli této skutečnosti neprobíhají žádná eradikační opatření tohoto patogenu. Nicméně pro výrobu rostlin chmele určených k pěstování, kromě osiva, jsou unijní legislativou, z důvodu zamezení šíření této choroby rozmnožovacím materiálem, stanovena preventivní fytosanitární opatření. Od r. 2020 není V. nonalfalfae v produkčních výsadbách chmele regulováno fytosanitárními předpisy EU.
Na základě zjištěného výskytu patogenu Verticillium nonalfalfae na Žatecku v roce 2021, provedl ÚKZÚZ v roce 2022, za finanční podpory Národního akčního plánu pro bezpečné používání pesticidů (NAP), mimořádný průzkum rozšíření tohoto patogenu ve chmelnicích na Žatecku.
Vzorky pro laboratorní testování byly odebrány ze 136 lokalit, odpovídající výměře 259 ha, a to v devíti katastrech, se zaměřením na oblast výskytu patogenu zjištěného v roce 2021. Účelem mimořádného průzkumu bylo zejména získání dat potřebných pro ověření fungování nové metodiky detekce patogenu ze vzorků zeminy, ve srovnání s „klasickou“ metodou detekce z rostlin.
Na základě výstupů průzkumu a analýz vzorků byla získána řada výsledků týkajících se rozšíření verticilliového vadnutí chmele na Žatecku a byla formulována předběžná doporučení pro státní správu, chmelaře i výzkumnou sféru. Výsledky a doporučení shrnuje podrobná zpráva v příloze, včetně unikátní metody detekce původce v rostlinách i v půdě.
Přílohy:
Zpráva z průzkumu výskytu verticilliového vadnutí chmele v roce 2022 (PDF, 682 KB)
Metodika detekce Verticillium nonalfalfae (PDF, 1 MB)