- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Výskyt hraboše polního v květnu 2023
Výsledky Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) ukázaly, že v průběhu května došlo k dalšímu poklesu stavu populací hraboše polního. Celorepublikový průměrný počet 127 aktivních východů z nor na hektar, představuje hodnotu 2,5násobku aktuálního prahu škodlivosti.
V krajích Olomoucký, Jihomoravský a Zlínský se však hodnoty populací pohybují stále nad úrovní 7násobku prahu škodlivosti a riziko škod hrozí především v porostech krmných plodin a mladých výsadbách stromků.
Dvě třetiny květnových výstupů monitoringu zahrnovala pozorování v jednoletých kulturách, především v porostech jarních plodin, část pozorování byla provedena i v ozimých plodinách.
Hodnoty výskytu s ohledem na uvedené dosáhly v průměru 31 aktivních východů z nor na hektar (AVN/ha), což odpovídá 0,68násobku prahu škodlivosti, který pro jarní období představuje hodnotu 50 AVN/ha.
V krmných a trvalých plodinách se průměrné hodnoty pohybovaly na úrovni 444 AVN/ha, což odpovídá 8,9násobku prahu škodlivosti. Tato čísla stále představují vysoké ohrožení plodin především pro krmné využití.
Stále relativně vysoké hodnoty populací se pohybovaly ve Zlínském, Olomouckém a Jihomoravském kraji. Zde se průměrné hodnoty vyšplhaly na 659 AVN/ha (13násobek prahu škodlivosti, Zlínský kraj), 321 AVN/ha (6násobek prahu škodlivosti, Olomoucký kraj) a 265 AVN/ha (5násobek prahu škodlivosti, Jihomoravský kraj) což jsou hodnoty, které pro květnové období představují stále vysoké ohrožení plodin.
Nejvyšší hodnoty byly dosaženy na Kroměřížsku katastr Žalkovice, kde bylo zjištěno okolo 8 000 AVN/ha. Vysoké hodnoty byly zjišťovány především v porostech krmných a trvalých kultur. Mimo moravské kraje se objevují vysoké počtu hrabošů také na Kutnohorsku. V současnosti je jasné, že vývoj populací již nemůže ovlivnit průběh počasí.
Na pole s krmnými plodinami po první seči a v protierozních travních pásech je stále možné rozmístit berličky pro dravé ptáky. Tam, kde výskyt hraboše dosahuje prahu škodlivosti, je možné reagovat aplikací rodenticidů do nor, pokud to podmínky dovolí - týká se především širokořádkových plodin. Mimo ruční vkládání do nor je možné využít strojové aplikace rodenticidů, kdy jsou granule uloženy do umělé nory.
Od 21. 2. 2023 je vydáno Nařízení o výjimečném použití rodenticidů ve zvýšené dávce s platností do 21.6.2023. Zemědělci mohou v tomto období využít jak standardní aplikace do 2 kg/ha, tak aplikace vyšší, a to až do 10 kg/ha.
Aktuální vývoj populací hraboše polního můžete sledovat na Rostlinolékařského portálu, měsíční souhrn z monitoringu tohoto škůdce zveřejňuje ÚKZÚZ na svém webu www.ukzuz.cz.
Ivana Kršková, tisková mluvčí