Renata Šarjaková, 24. březen 2022
Informace z KR AK ČR pro obiloviny a řepku ze dne 16.3.2022
Ve středu 16. 3. 2022 proběhlo jednání KR, které zhodnotilo odbyt komodit ze sklizně 2021, zásoby do nového marketingového roku, ceny komodit a předpoklady pro novou sklizeň.

Sklizeň obilovin v roce 2021 byla průměrná, problémy byly s výskytem plísní vlivem dešťů na konci sklizně a sklizeň byla opožděná, což opozdilo setí ozimů. Sklizeň řepky byla nejnižší za posledních 10 let. S odbytem nebyly problémy, o zbylé obilí a řepky na skladech je enormní zájem a tak do nové sklizně půjdeme s minimem zásob. 

Plochy ozimých obilovin pro letošní rok jsou zasety v plánovaném množství, celkem na ploše 972 tis. ha, z toho 788 tis. ha ozimé pšenice. Porosty ozimů jsou vzrůstově slabší, mají méně odnoží, část pozdě setých vlivem dešťů na podzim je slabá. Kritické sucho a silné mrazy poslední dobou oddálily vegetaci a tak celkový stav porostů je slabší, místy špatný. 


Průběh zimy a hlavně předjaří nejsou příznivé ani pro řepku. Vlivem dešťů bylo až 22 % ploch zaseto až v září, tyto porosty jsou mezerovité a vzrůstově slabé. Sucho a mrazy oddálily nástup vegetace, porosty jsou dost nevyrovnané, pozdní nástup vegetace se projeví pravděpodobně i na slabším výnosu. 


Naopak sucho umožnilo od poloviny února setí jařin, i když je sucho tak porosty klíčí a vždy, když se brzo na jaře zaselo, tak byly dobré výnosy. Setí jarních obilovin je kromě vyšších poloh prakticky ukončeno. 


Situace na trhu obilovin a řepky se podstatně mění. U řepky loňská nižší úroda v Evropě a velký výpadek v Kanadě snížily podstatně nabídku na trhu, v Evropě chybělo zpracovatelům až 6 mil. tun semene řepky. Současná situace na Ukrajině, která je největší pěstitel slunečnice, zvýší poptávku po řepce. Cena z loňské sklizně stoupla až na 22 000,- Kč za 1 t řepkového semene, i cena z nové sklizně mezi 19 – 20 000,- Kč za 1 t stojí za úvahu a pěstitelé by alespoň na část sklizně měli uzavřít termínované obchody. 


Nedostatek zemního plynu, jako hlavního zdroje energie, a situace na Ukrajině, změnily situaci i na trhu obilovin. Rusko a Ukrajina jsou největší vývozci, na světovém obchodu se podílí z jedné třetiny, vyváží hlavně do Severní Afriky a na Střední Východ. Jsou i největší výrobci průmyslových hnojiv, hlavně dusíku a omezená výroba bude mít vliv na nedostatek hnojiv. Nedostatek průmyslových hnojiv a konflikt na Ukrajině budou zase mít velký vliv na nižší sklizeň a nedostatečnou nabídku obilovin na trhu. Poptávka po obilí z nové sklizně stoupá, ceny pšenice z nové sklizně se pohybují kolem 8 000,- Kč za 1 tunu a výše. Ještě více ale stoupají ceny hnojiv, u některých o více jak 300 %. Přesto cena z nové sklizně u pšenice nad 8 000,- Kč je zajímavá a alespoň na část produkce by se mohla uzavřít smlouva.
                                                                                                                                     

Ing. Josef Kubiš
předseda KR    


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 000
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář