- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
Doporučení proti šíření viru maloplodosti třešní a višní v ČR
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) zveřejňuje závěry rozsáhlého cíleného monitoringu viru maloplodosti třešní a višní v ČR. Cílem je informovat o doporučeních proti šíření této závažné choroby ohrožující peckoviny, směřovaných na státní správu, výzkumnou sféru, ale i pěstitelskou veřejnost.
V roce 2021 provedl ÚKZÚZ v úzké součinnosti s Ovocnářskou unií ČR, z.s. a Výzkumným a šlechtitelským ústavem ovocnářským, s.r.o. rozsáhlý a cílený monitoring výskytu viru maloplodosti třešní a višní.
Důvodem byl závažný výskyt maloplodosti a nestejnoměrného dozrávání třešní v roce 2020 na Těchlovicku, nejvýznamnější pěstitelské oblasti třešní v České republice. Napadené stromy pocházely z ČR, z Německa a z Nizozemí. ÚKZÚZ již v roce 2020 otestoval české matečnice celého spektra odrůd třešní a višní s negativním výsledkem, Tím bylo vyloučeno případné šíření viru současným českým rozmnožovacím materiálem.
V rámci rozsáhlého projektu v roce 2021 byla kromě rozsahu výskytu zjišťována data o epidemiologii a riziku šíření choroby v podmínkách ČR s cílem připravit postup k omezení jejího šíření pro pěstitele.
Byly odebrány vzorky rozmnožovacího materiálu, vzorky z porostů určených k produkci plodů a vzhledem k tomu, že vir mohou ve venkovním prostředí přenášet některé druhy hmyzu, byl proveden i monitoring a testování možných hmyzích přenašečů viru.
Ze 125 vzorků odebraných z rozmnožovacího materiálu s původem oček z cizích zemích bylo 15 vzorků původem z Itálie pozitivních na virus maloplodosti. Laboratorně bylo testováno 684 vzorků odebraných z porostů třešní a višní určených k produkci plodů (ze 123 partií a více než 700 stromů) z různých regionů ČR.
U některých odrůd bylo možné pozorovat vyšší citlivost k viru a měly významnější projevy napadení. Jako podnože lze doporučit množené in vitro, které jsou ve venkovních podmínkách krátkou dobu a je u nich nižší pravděpodobnost nákazy.
Na základě všech provedených analýz byla získána řada konkrétních výsledků ohledně rozšíření a epidemiologie viru v ČR a formulována předběžná doporučení pro státní správu, ovocnáře i výzkumnou sféru.
V doporučeních je kladen důraz na prevenci před samotnou výsadbou. Pokud totiž dojde k napadení stromu virem způsobujícím maloplodost, nelze strom léčit, je nutné onemocnění předcházet.
Prevence spočívá ve výsadbě certifikovaného materiálu, původ roubů a oček by měl pocházet z důvěryhodných zdrojů. V případě nákupu oček a roubů v zahraničí je tak vhodné zvážit testování na virus maloplodosti metodou PCR (Polymerase Chain Reaction - polymerázová řetězová reakce) a případný pozitivní rozmnožovací materiál reklamovat.
Plné znění doporučení včetně výsledků projektu 2021 shrnuje podrobná zpráva, která je dostupná na webu ÚKZÚZ.
V roce 2022 plánuje ÚKZÚZ v monitoringu pokračovat, aby byly vyloučeny vlivy ročníku a mohly tak být potvrzeny hypotézy o rozsahu a způsobu šíření viru ve výsadbách třešní a višní.