- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
ÚKZÚZ zachytil první výskyt fytoplazmy zlatého žloutnutí révy vinné na území ČR
Výsledky testování odebraných vzorků následně odhalily první výskyt zlatého žloutnutí révy vinné v ČR na třech lokalitách jižní Moravy.
V roce 2021 se ÚKZÚZ v rámci cíleného průzkumu výskytu původců nebezpečných chorob révy vinné zaměřil na zjištění rozsahu výskytu fytoplazmy stolburu a komplexu chorob révy (ESCA), které mohou v ČR značně ohrozit pěstování révy vinné.
Zároveň ověřoval výskyt karanténní fytoplazmy zlatého žloutnutí révy (dále jen „zlaté žloutnutí“), bakterie Xylella fastidiosa a některých virů. Součástí průzkumu byl i odchyt a následné testování přenašečů sledovaných patogenů a některých plevelných hostitelských rostlin.
Výsledky testování odebraných vzorků odhalily první výskyt zlatého žloutnutí v ČR na třech lokalitách vinařské oblasti Morava. Tato nejvýznamnější karanténní choroba révy vinné se do ČR rozšířila patrně z Rakouska.
Vzhledem k tomu, že původce zlatého žloutnutí je karanténním škodlivým organismem, připravuje ÚKZÚZ nařízení mimořádných rostlinolékařských opatření s cílem likvidovat ohniska výskytu a zabránit dalšímu šíření choroby.
V zamořené zóně (dotčená vinice a přilehlé okolí 50 m) bude nařízena likvidace pozitivně testovaných rostlin, pravidelný monitoring přenašeče kříska révového a ošetření rostlin révy vinné proti němu.
V širší nárazníkové okolní zóně bude pravidelně sledován výskyt přenašeče a při jeho výskytu bude aplikováno ošetření révy.
Omezování šíření kříska révového je významným opatřením proti šíření zlatého žloutnutí. Z vinic a jejich okolí budou odstraňovány rostliny, které jsou hostitelé přenašeče, zejména plané rostliny révy, plamének plotní, lísky, olše, pajasany a vrby.
Nařízená opatření ve vymezených území je možné zrušit po dvou letech, pokud v nich již po této době zlaté žloutnutí nebude zjištěno.
Rozsah výskytu zlatého žloutnutí bude ÚKZÚZ zjišťovat v okolí již potvrzených výskytů i v roce 2022 a o výsledcích tohoto vymezovacího průzkumu bude informovat.
Informace o zlatém žloutnutí révy jsou k dispozici na Rostlinolékařském portálu ÚKZÚZ