Renata Šarjaková, 26. listopad 2020
Čína se bude soustředit na pěstování strategických obilovin

Čína tento týden vydala novou směrnici nabádající zemědělce, aby pěstovali více obilovin na úkor jiných plodin. Cílem tohoto opatření má být stabilizace domácí produkce pšenice, rýže a kukuřice tak, aby se Čína byla schopna vypořádat s nejistou situací ve světě.

 

Obavy z možného nedostatku potravin v Číně se objevily poté, co v důsledku epidemie COVID-19 hrozilo, že nebude provedena jarní setba, a rekordní záplavy ve střední Číně zničily řadu polí. Nová politika „prázdného talíře“ bojující proti plýtvání jídlem prosazována samotným prezidentem Xi Jinpingem byla v tomto kontextu také vnímána jako důvod pro možné znepokojení. Čína však letos prohlásila, že ji nedostatek potravin nehrozí a že v produkci základních obilovin dosahuje soběstačnosti. Podle čínského ministerstva zemědělství bude letošní úroda obilovin dokonce rekordní.

Doposud Čína podporovala zemědělce v pěstování plodin s vyšší ekonomickou hodnotou, aby pomohla naplnit cíl vymýcení chudoby, která je největší právě mezi rurálním obyvatelstvem. Orientaci zemědělství k pěstování strategických obilovin hodlá vláda změnit prostřednictvím dotací a minimálních výkupních cen. Odpovědnost za naplňování této strategie bude ležet také na bedrech místních vlád, které pro ně budou muset stanovit minimální výměru zemědělské půdy. Čína má nedostatek zemědělsky využitelné půdy, což znamená, že bude muset výpadky způsobené touto politikou nahradit dovozy.

Ondřej Plaček, Zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v Pekingu, ondrej.placek@mze.cz


Hodnocení 1 | 2 | 3 | 4 | 5 => průměr 032
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář