Renata Šarjaková, 21. červen 2019
15. EUCARPIA - Symposium šlechtění ovoce a genetiky

15. EUCARPIA - Symposium šlechtění ovoce a genetiky

První červnový týden se pro VÝZKUMNÝ A ŠLECHTITELSKÝ ÚSTAV OVOCNÁŘSKÝ HOLOVOUSY s.r.o. (VŠÚO), Českou zemědělskou univerzitou v Praze (ČZU), Evropskou asociací pro výzkum a šlechtění rostlin (European Association for Research on Plant Breeding - EUCARPIA) a Mezinárodní společnost pro zahradnické vědy (International Society for Horticultural Science - ISHS) nesl v duchu konání patnáctého EUCARPIA Symposia šlechtění ovoce a genetiky, na kterém se všichni organizačně podíleli. Myšlenka uspořádat toto symposium v České republice vznikla s odkazem na celoživotní práci manželů Blažkových, dlouholetých zaměstnanců VŠÚO, kteří jsou v ovocnářském oboru stále uznávanými kapacitami a na jejichž práci neustále navazují vědecká a šlechtitelská pracoviště po celém světě.

I když hlavním organizátorem byl VÝZKUMNÝ A ŠLECHTITELSKÝ ÚSTAV OVOCNÁŘSKÝ HOLOVOUSY s.r.o., jehož východočeské sídlo je od Prahy vzdálené přibližně 120 kilometrů, konalo se symposium, z důvodu větší sociální a infrastrukturální vybavenosti, v prostorách moderního kampusu České zemědělské univerzity na Praze 6. Pětidenní symposium bylo opravdu mezinárodní, protože se ho k radosti organizátorů účastnilo téměř 150 vědců a odborníků z 30 zemí pěti světových kontinentů. Během třídenního přednáškového bloku, který byl slavnostně zahájen prorektorem ČZU prof. Lošťákem, bylo prezentováno více než 40 příspěvků ve formě přednášek. Tyto přednášky se zabývaly například problematikou šlechtitelských programů třešní, jabloní, hrušní nebo meruněk, udržováním a diverzitou jednotlivých národních genofondů, vlivem somatických mutací na šlechtění broskví, transkripčními analýzami a identifikací kandidátních genů meruněk, různými druhy genetických markerů detekujících nejvýznamnější choroby postihujících ovocné druhy, vlivy podnoží na míru rezistence nebo alergenicitou různých odrůd jablek. Kromě přednášek byla hojně naplněna i posterová sekce, kde se sešlo na 110 příspěvků prezentujících nejnovější výsledky probíhajících projektů nebo vize těch začínajících na národní i mezinárodní úrovni. Zároveň při komentování výsledků byl i čas diskutovat další možnosti spolupráce, stáže nebo exkurze.


Kromě odborné části symposia byla pro účastníky připravena i prohlídka nejznámějších částí Prahy, společenský večer v Hotelu Galaxie, prohlídka areálu České zemědělské univerzity a na závěr výjezd do laboratoří a výsadeb VÝZKUMNÉHO A ŠLECHTITELSKÉHO ÚSTAVU OVOCNÁŘSKÉHO v Holovousích a produkčních výsadeb společnosti Sady Český ráj s.r.o.
Na pracovní schůzce společností EUCARPIA a ISHS v poslední den konání sympózia bylo rozhodnuto o tom, že na pražské konání 15. EUCARPIA Symposia šlechtění ovoce a genetiky naváže v roce 2023 naše spřátelená výzkumná organizace Julius Kühn Institut v Drážďanech – Pillnitz v Německu. Na základě hlasování přítomných během této schůze byl zároveň novým předsedou ovocnářské sekce společnosti EUCARPIA zvolen Ing. Jiří Sedlák, Ph.D. z VŠÚO, který v této pozici vystřídal prof. Stefana Tartariniho z Univerzity v Bologni.

Zdroj: VÝZKUMNÝ A ŠLECHTITELSKÝ ÚSTAV OVOCNÁŘSKÝ HOLOVOUSY s.r.o. http://www.vsuo.cz/


Hodnocení => průměr 054
K článku nebyl zatím napsán žádný komentář