- Agrární komora
- Agroweb
- Agris
- Asociace soukr. zemědělství
- Agronavigátor - ÚZEI
- Moravskoslezský kraj
- Min. zemědělství
- Min. pro místní rozvoj
- Min. životního prostředí
- Státní zem. interv. fond
- Český statistický úřad
- Sbírka zákonů
- Obchodní rejstřík
- Portál veřejné správy
- Vláda ČR
- Evropská unie
- Státní správa
- Poradci MZe
- Krajská informační střediska
- Infovenkov
- 5. listopad 2024:
Advent je zpět!
... více - 5. listopad 2024:
Seminář "Protierozní ochrana půdy v dotačních a legislativních podmínkách"
Regionální agrární komora Ostrav ... více - 24. říjen 2024:
Co dělat na pozemcích postižených záplavami?
Opatření, která můž ... více
SZIF přijímá žádosti na kompenzaci jarních mrazů na ovocných kulturách
Žádosti administruje Státní zemědělský intervenční fond (SZIF). Za mrazy v dubnu 2016 bude mezi pěstitele, kteří kvůli mimořádně nepříznivému počasí ztratili více než 50 procent obvyklých tržeb v porovnání s průměrem posledních tří let, rozděleno 133 milionů korun.
Nízké teploty v dubnu 2016 ovocnáře potrápily. Jarní mrazy totiž dokážou na úrodě ovoce způsobit obrovské škody, navíc se ovocnáři s výjimkou pěstitelů jahod nemohou pojistit proti mrazům. Ke zmírnění škod byl v rámci národních dotací vyhlášen dotační program M1. Ten je zaměřen na podporu pěstitelů - ovocnářů, u kterých došlo k více jak 50% poklesu tržeb oproti průměrným tržbám předchozích tří let nebo na základě tříletého průměru založeného na období předcházejících pěti let, přičemž nejvyšší a nejnižší hodnota roční produkce se z výpočtu vyloučí.
Finanční podporu mohou žadatelé získat díky dvěma podprogramům, a to M.1.1., který je určen pro „letní ovoce“ (broskve, meruňky, třešně, višně, švestky, rybíz červený, bílý, černý, jahody) a dále M.1.2. „jablka a hrušky“. Celkem je na oba podprogramy vyčleněno 133 milionů korun.
Žadatelé, kteří měli škody vyšší než 50 %, maximálně však 75 %, dostanou odškodné ve výši 15 % svých obvyklých nákladů. Ovocnáři, kteří měli škody vyšší než 75 %, získají odškodné až čtvrtinu svých nákladů.
Od 28. listopadu do 9. prosince 2016 SZIF přijímá žádostí o dotaci v podprogramu M.1.1., tedy na letní druhy ovoce. Žádosti se podávají v tištěné podobě na Oddělení příjmu žádostí a LPIS Státního zemědělského intervenčního fondu. Více informací najdou žadatelé na webových stránkách SZIF www.szif.cz/cs/rizika nebo Ministerstva zemědělství www.eagri.cz. Spolu se Zásadami jsou zde uveřejněny také modelové příklady výpočtu dotace, na kterých si žadatelé mohou prakticky vyzkoušet stanovený postup prokazování škody a navazující výpočet požadavku na dotaci.
Konečná výše a sazby podpor budou pro jednotlivé podprogramy upraveny podle celkového počtu přijatých žádostí.
Žádosti na podprogram M.1.2. se budou přijímat od 3. do 13. dubna 2017, v návaznosti na termín ukončení prodeje ovoce ze sklizně roku 2016.
V případě dotazů se žadatelé mohou obrátit na infolinku SZIF prostřednictvím telefonního čísla 222 871 871, nebo e-mailu: info@szif.cz.
Vladimíra Nováková
tisková mluvčí SZIF
Státní zemědělský intervenční fond je akreditovanou platební agenturou pro provádění opatření Společné zemědělské politiky a Společné rybářské politiky financovaných z Evropského zemědělského záručního fondu, Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova a Evropského námořního a rybářského fondu. Je zprostředkovatelem finanční podpory z Evropské unie a národních zdrojů. V současné době SZIF administruje režimy podpor 1. a 2. pilíře Společné zemědělské politiky. Konkrétně se jedná o přímé platby, tržní opatření a Program rozvoje venkova. SZIF rovněž administruje národní značky kvalitních potravin KLASA a Regionální potravina.